12. listopadu 2007 12:07 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ostankino bude nabízet skoky padákem

Parašutista se snáší z věže Ostankino. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parašutista se snáší z věže Ostankino. | foto: ČTK

MOSKVA Majitelé moskevské televizní věže Ostankino přemýšlejí, jak přilákat turisty, kterým by rozhled z výšky 350 metrůů přišel málo. Jako novou atrakci chtějí zavést skoky padákem. Věž je od požáru v roce 2000 uzavřena, její rekonstrukce se chýlí ke konci a skoky padákem by mohly být součástí jejího slavnostního otevření.

Skoky padákem z věže možné skutečně jsou, nejde ale o zábavu zcela bez rizika. Dokázala to skupina skoro 50 milovníků extrémních sportů, která letos 27. října z věže skočila. O život však málem přišel jeden z nich, který zřejmě otevřel padák příliš pozdě a nedokázal pád dostatečně zbrzdit.

Z věže lidé poprvé s padákem seskočili v roce 2002. "Je zcela reálné povolit skoky na pravidelném základě," nechal se v médiích slyšet Gennadij Skljar, ředitel společnosti Ruská televizní a rozhlasová síť, jejíž moskevská pobočka spravuje 540 metrů vysokou věž postavenou v 60. letech minulého století. Ale ani na méně odvážné návštěvníky majitelé objektu nechtějí zapomenout. "Povolíme obchod, postavíme stánky, otevřeme butiky," dodal.

Skljarův náměstek Sergej Trubicin zdůraznil, že Ostankino už má vybudován zcela nový a moderní systém požární ochrany. Pro návštěvníky je prý připraven koncept turniketů a kontrol vstupenek s magnetickou kartou, který nebude zdržovat a zajistí bezpečnost lidí i stavby.

Rychlostní výtah prý dokáže dostat turisty do úrovně vyhlídkové věže za pouhých 42 vteřin. "V té době budou moci návštěvníci na monitorech sledovat zpravodajství i pohledy z věží v Berlíně, Londýně a Šanghaji," uvedl Trubicin.

Představitelé firmy už několikrát s novináři o svých plánech obnovy věže po požáru mluvili, na opravenou vyhlídkovou plošinu se ale zatím podívalo jen několik delegací veteránů druhé světové války a školních výprav. Přes všechny sliby věž dosud nebyla otevřena široké veřejnosti. "Zavolejte na jaře," odpověděla nedávno zaměstnankyně společnosti na otázku, zda je možné Ostankino navštívit.

Provozovatel věže totiž stále nemá povolení od úřadů. Spokojeno prý není především ruské ministerstvo pro mimořádné situace, pod které spadají ruští požárníci a záchranáři. "Prosíme hasiče: Nechte nás začít! Nebudeme tam pouštět davy, jak se to dělalo do požáru. Začneme s malými skupinkami," poznamenal inženýr Vadim Orešnikov z moskevské pobočky správcovské firmy.

Najdete na Lidovky.cz