Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ostrava bude mít svou Cheopsovu pyramidu. Rozsvítí se nad městem

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje vizualizace Borise Rennera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje vizualizace Borise Rennera. | foto: ČTK

OSTRAVA Nad ostravským Masarykovým náměstím se v pátek večer rozsvítí Cheopsova pyramida, která je největší egyptskou pyramidou a rovněž prvním a do dnešní doby jediným zachovaným klasickým divem světa.

Model nejznámějšího symbolu staroegyptské civilizace v měřítku 1:1 se nad městem rozhodla vztyčit skupina architektů, kteří tak chtějí názorně ukázat měřítko a proporce stavby. "Akce má navíc podpořit kandidaturu Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015," řekl novinářům za organizátory architekt David Kotek.

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje vizualizace Borise Rennera.

'Architektura není o pocitu líbí - nelíbí'
"Projekt jsme začali připravovat hlavně z toho důvodů, že v současné době lidé posuzují architekturu z pohledu líbí-nelíbí. My si myslíme, že ta hloubka architektury je někde dál. Základními principy, kterými se architektura řídí, je kompozice, měřítko, proporce a toto by měl být jeden z prvních projektů, který by to měl ukázat," uvedl Kotek. Dodal, že lidé by se měli zamyslet nad velikostí v měřítku toho, co znají. "Znají pyramidu a znají městský blok, znají auto a můžou si to prostě srovnat," podotkl Kotek.

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje nákres kanceláře PROJEKTSTUDIO.

Pyramida bude nad městem vztyčena pomocí světelných paprsků, jejichž reflektory budou ukotveny ve čtyřech bodech symbolizujících paty gigantického jehlanu. Lidé je najdou na Kuřím rynku, u Všeobecné zdravotní pojišťovny, v blízkosti tržnice u Černé louky a u McDonaldu.

Pyramida má základnu o délce strany asi 230 metrů, což odpovídá ploše dvaceti fotbalových hřišť, a výšku necelých 150 metrů. Stejně bude vypadat i světelný jehlan, který by měl být vidět i z míst za Ostravou. Odkud přesně bude možné pyramidu pozorovat, nelze nyní přesně odhadnout. Pro nasvícení budou použita čtyři svítidla s výkonem 2000 wattů, se světly tohoto výkonu se ozařují například fotbalové stadiony nebo hokejové haly.

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje nákres kanceláře PROJEKTSTUDIO.

Špatné ovzduší se nyní hodí
Cheopsova pyramida bude díky čtyřem světelným paprskům nad Ostravou zářit celý měsíc. Paradoxně by město mohlo poprvé těžit se zhoršené kvality ovzduší. Pokud bude totiž špatné ovzduší a počasí bude pyramida vidět nejlépe.

Slavnostní rozsvěcení je plánováno od 20:00. Jeho součástí je nejen ohňostroj a samotné rozzáření pyramidy, ale speciálně nasvětlena bude i jedna z budov na Masarykově náměstí. Součástí akce je také série přednášek.

Bližší informace lze najít na stránkách www.pyramidanadostravou.cz

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!