Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ostrava bude mít svou Cheopsovu pyramidu. Rozsvítí se nad městem

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje vizualizace Borise Rennera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje vizualizace Borise Rennera. | foto: ČTK

OSTRAVA Nad ostravským Masarykovým náměstím se v pátek večer rozsvítí Cheopsova pyramida, která je největší egyptskou pyramidou a rovněž prvním a do dnešní doby jediným zachovaným klasickým divem světa.

Model nejznámějšího symbolu staroegyptské civilizace v měřítku 1:1 se nad městem rozhodla vztyčit skupina architektů, kteří tak chtějí názorně ukázat měřítko a proporce stavby. "Akce má navíc podpořit kandidaturu Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015," řekl novinářům za organizátory architekt David Kotek.

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje vizualizace Borise Rennera.

'Architektura není o pocitu líbí - nelíbí'
"Projekt jsme začali připravovat hlavně z toho důvodů, že v současné době lidé posuzují architekturu z pohledu líbí-nelíbí. My si myslíme, že ta hloubka architektury je někde dál. Základními principy, kterými se architektura řídí, je kompozice, měřítko, proporce a toto by měl být jeden z prvních projektů, který by to měl ukázat," uvedl Kotek. Dodal, že lidé by se měli zamyslet nad velikostí v měřítku toho, co znají. "Znají pyramidu a znají městský blok, znají auto a můžou si to prostě srovnat," podotkl Kotek.

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje nákres kanceláře PROJEKTSTUDIO.

Pyramida bude nad městem vztyčena pomocí světelných paprsků, jejichž reflektory budou ukotveny ve čtyřech bodech symbolizujících paty gigantického jehlanu. Lidé je najdou na Kuřím rynku, u Všeobecné zdravotní pojišťovny, v blízkosti tržnice u Černé louky a u McDonaldu.

Pyramida má základnu o délce strany asi 230 metrů, což odpovídá ploše dvaceti fotbalových hřišť, a výšku necelých 150 metrů. Stejně bude vypadat i světelný jehlan, který by měl být vidět i z míst za Ostravou. Odkud přesně bude možné pyramidu pozorovat, nelze nyní přesně odhadnout. Pro nasvícení budou použita čtyři svítidla s výkonem 2000 wattů, se světly tohoto výkonu se ozařují například fotbalové stadiony nebo hokejové haly.

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje nákres kanceláře PROJEKTSTUDIO.

Špatné ovzduší se nyní hodí
Cheopsova pyramida bude díky čtyřem světelným paprskům nad Ostravou zářit celý měsíc. Paradoxně by město mohlo poprvé těžit se zhoršené kvality ovzduší. Pokud bude totiž špatné ovzduší a počasí bude pyramida vidět nejlépe.

Slavnostní rozsvěcení je plánováno od 20:00. Jeho součástí je nejen ohňostroj a samotné rozzáření pyramidy, ale speciálně nasvětlena bude i jedna z budov na Masarykově náměstí. Součástí akce je také série přednášek.

Bližší informace lze najít na stránkách www.pyramidanadostravou.cz

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...