Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ostrava bude mít svou Cheopsovu pyramidu. Rozsvítí se nad městem

Magazín

  15:47
OSTRAVA - Nad ostravským Masarykovým náměstím se v pátek večer rozsvítí Cheopsova pyramida, která je největší egyptskou pyramidou a rovněž prvním a do dnešní doby jediným zachovaným klasickým divem světa.

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje vizualizace Borise Rennera. foto: ČTK

Model nejznámějšího symbolu staroegyptské civilizace v měřítku 1:1 se nad městem rozhodla vztyčit skupina architektů, kteří tak chtějí názorně ukázat měřítko a proporce stavby. "Akce má navíc podpořit kandidaturu Ostravy na Evropské hlavní město kultury 2015," řekl novinářům za organizátory architekt David Kotek.

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje vizualizace Borise Rennera.

'Architektura není o pocitu líbí - nelíbí'
"Projekt jsme začali připravovat hlavně z toho důvodů, že v současné době lidé posuzují architekturu z pohledu líbí-nelíbí. My si myslíme, že ta hloubka architektury je někde dál. Základními principy, kterými se architektura řídí, je kompozice, měřítko, proporce a toto by měl být jeden z prvních projektů, který by to měl ukázat," uvedl Kotek. Dodal, že lidé by se měli zamyslet nad velikostí v měřítku toho, co znají. "Znají pyramidu a znají městský blok, znají auto a můžou si to prostě srovnat," podotkl Kotek.

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje nákres kanceláře PROJEKTSTUDIO.

Pyramida bude nad městem vztyčena pomocí světelných paprsků, jejichž reflektory budou ukotveny ve čtyřech bodech symbolizujících paty gigantického jehlanu. Lidé je najdou na Kuřím rynku, u Všeobecné zdravotní pojišťovny, v blízkosti tržnice u Černé louky a u McDonaldu.

Pyramida má základnu o délce strany asi 230 metrů, což odpovídá ploše dvaceti fotbalových hřišť, a výšku necelých 150 metrů. Stejně bude vypadat i světelný jehlan, který by měl být vidět i z míst za Ostravou. Odkud přesně bude možné pyramidu pozorovat, nelze nyní přesně odhadnout. Pro nasvícení budou použita čtyři svítidla s výkonem 2000 wattů, se světly tohoto výkonu se ozařují například fotbalové stadiony nebo hokejové haly.

Jak to bude vypadat, až se v pátek večer nad ostravským Masarykovým náměstím poprvé rozsvítí Cheopsova pyramida, ukazuje nákres kanceláře PROJEKTSTUDIO.

Špatné ovzduší se nyní hodí
Cheopsova pyramida bude díky čtyřem světelným paprskům nad Ostravou zářit celý měsíc. Paradoxně by město mohlo poprvé těžit se zhoršené kvality ovzduší. Pokud bude totiž špatné ovzduší a počasí bude pyramida vidět nejlépe.

Slavnostní rozsvěcení je plánováno od 20:00. Jeho součástí je nejen ohňostroj a samotné rozzáření pyramidy, ale speciálně nasvětlena bude i jedna z budov na Masarykově náměstí. Součástí akce je také série přednášek.

Bližší informace lze najít na stránkách www.pyramidanadostravou.cz

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat