Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ostravská hymna se stala hitem, městu ji prý ukradl i rapper Jay-Z

Ruda z Ostravy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruda z Ostravy | foto: ČTK

OSTRAVA Ostrava má novou hymnu. Hitem posledních dní na sociální síti Facebook i internetu se stal song OSTRAVA !!!, který jako poctu městu zpívají "Ruda z Ostravy" a zpěvačka Martina Pártlová. Píseň i klip jako by z oka vypadly hitu o New Yorku - Empire State Of Mind, pod nímž je podepsán rapper Jay-Z; zpívá ji s ním Alicia Keys ověnčená hudebními cenami Grammy. Autor ostravské verze Ruda však s nadsázkou řekl, že mu americké hvězdy song ukradly.

"Tož jasne, že ten Jajzí nebo jak se čte ten synek... tak ten synek
čokoladovy mi to jako čorkl, to je jasne, ne," prohlásil Ruda ke své
"zlodějské" mystifikaci říznou ostravštinou. Rapper si však k duetu podle něj pozval úplně špatnou zpěvačku. "Ještě to špatně zkopčili, bo Martina je blondyna a on tam dal jako černovlasku," doplnil Ruda s tím, že píseň je poklonou oblíbenému městu. "Tož Ostrava a tři vykřičniky, to je jasná pocta Ostravy, můj tata vždycky říká megapoklona a věřim, že se to všeckym bude líbit."

Ostravská hymna


Za pseudonymem Ruda z Ostravy se skrývá čtyřiatřicetiletý herec a komik Michal Kavalčík. Pochází z Českého Těšína a v Ostravě prožil několik let jako student konzervatoře a začínající herec. Kavalčík uvedl, že nápad přezpívat pro Ostravu známý hit vznikl vlastně náhodou, když cestoval Pendolinem z Prahy, kde nyní profesně působí, právě do moravskoslezské metropole. Právě hitovku slavného rappera totiž cestou několikrát slyšel.

"Originální skladba mě prostě obklopila, a pak příjezdem do Ostravy mě to ťuklo. Melodii jsem měl pořád v hlavě a zkusil jsem si, jestli by šlo: to je Ostráááva," uvedl Kavalčík.

Jay - Z feat. Alicia Keys: Empire State of Mind


Píseň ani klip prý nevznikaly vůbec jednoduše. Původní nápad, že ženskou část písně bude zpívat někdo z regionu - například Ewa Farna nebo Věra Špinarová, vzal zasvé. Nakonec volba padla na kamarádku Martinu Pártlovou, která však americkou kolegyni dokázala napodobit nejen zpěvem, ale i vizáží. Problematicky se sháněly například rekvizity pro klip nebo letadlo pro letecké snímky Ostravy.

Ostravané píseň přijímají s nadšením, což dokazují převažující pozitivní komentáře na internetu. Přesto se najdou i kritické hlasy. "Ten, kdo napíše, že to je zesměšnění města, tak je absolutně vedle," míní Kavalčík, že celý klip měl být naopak velkou poctou a poklonou Ostravě. "Tady to byla špína, černá díra a teď to jde nahoru," doplnil Kavalčík, který dodal, že Ostravě fandí i v boji o titul Evropské hlavní město kultury 2015.

Největším oříškem byl refrén
Nejtěžší byl podle autora refrén, který vznikal asi měsíc. Stejně obtížné bylo vymyslet odkazy na původní text, kterých posluchači najdou v ostravské verzi celou řadu. "Teď se právě objevují lidé, kteří v tom zjišťují ty minielementy a to je na tom krásné," doplnil Kavalčík, s nímž na přípravě písně spolupracovali také Janek Rubeš a Jaromír Sedlák.

Ruda z Ostravy stojí například za svéráznou parodií oscarové písně Glena Hansarda a Markéty Irglové Falling Slowly. Představil se i v pěvecké show X-Factor a především pak v zábavním televizním pořadu Na stojáka.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....