Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Darovat krev může i slon. Z Čech ji teď posílají na Moravu

Novorozené slůně ostravské samice slona indického. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novorozené slůně ostravské samice slona indického. | foto: ČTK

Sondou přímo do žaludku museli nejprve ošetřovatelé v ostravské zoo krmit novorozené slůně. Do náhražky mléka přidávají i sérum z krve slonic z Liberce a Ústí nad Labem. To má nahradit důležité látky na posílení imunitního systému, které slůně do těla dosud nedostalo, protože nepije mateřské mléko od své matky.

"Při běžném odchovu mláďata přijímají protilátky z mleziva, takzvaného prvotního mléka savců, které se tvoří se v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi tři až pět dní; nazývá se též kolostrum," vysvětluje mluvčí zahrady Šárka Kalousková. Ostravské slůně se však dosud mateřského mléka nenapilo, a látky tak do svého organismu v prvních dnech života nedostalo.

ČTĚTE TAKÉ:

K úsilí zvýšit šance na přežití sloní samičky se tak připojily partnerské zoo v Liberci a Ústí, které také chovají slony indické. Ostravští chovatelé je požádali, aby se pokusily svým slonicím odebrat krev pro vytvoření plazmy jako zdroje protilátek.

"Z obou zmíněných zoologických zahrad se nám tak díky nezištné pomoci kolegů podařilo dovézt více než jeden litr čerstvě odebrané krve, z níž jsme získali cca poloviční množství séra, a dalších 450 mililitrů zmraženého séra, které měli kolegové k dispozici z dřívějších odběrů," uvedla Kalousková.

Život = mateřské mléko

Během večera a noci slůně několik dávek séra v mléčné náhražce přijalo. "Stále však platí, že mládě nemá ani zdaleka vyhráno! Takřka jedinou možnou cestou pro jeho zdárný odchov je, že začne pít mléko své matky," uvedla mluvčí. Ze zkušeností z chovu slonů z celého světa podle ní statisticky jednoznačně vyplývá, že přežívá a dospělosti se dožije jen mizivé procento mláďat, která jsou krmena výhradně jakoukoli náhradou mateřského mléka.

Slůně, které se narodilo v úterý, nemělo podle ošetřovatelů dostatečně vyvinutý sací reflex, a tak zpočátku nepilo ani náhražku z lahve a hrozilo, že vyhladoví. Po poměrně riskantním oddělení od slonice, která není zvyklá na přímý kontakt s lidmi, ve čtvrtek ošetřovatelé nakrmili mládě sondou přímo do žaludku. Pak jej vrátili k matce. Poté co si pracovnici zoo všimli, že slůně má tendenci olizovat ochranné látkové sítě, nabídli mu pleny napuštěné mlékem. Mládě z nich skutečně začalo cucat a následně začalo pít i z lahve.

Samička je druhým potomkem sedmnáctileté slonice Vishesh. První mládě se jí narodilo v březnu 2011 jako první živé slůně narozené v Česku. Sameček byl ale neduživý a záhy uhynul. Pavilon slonů zůstává v zoo zatím uzavřený, aby mládě i jeho matka měly klid.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.