Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ostrov Niue má mince s Hvězdnými válkami

Ostrov Niue vydává mince s tématikou hvězdných válek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Niue vydává mince s tématikou hvězdných válek |

ALOFI Luke Skywalker, princezna Leia či Yoda jsou jedněmi z postav filmové ságy Hvězdné války, jejichž podobizny se objeví na mincích, které bude možné používat jako platidlo na malém tichomořském ostrůvku Niue.

Píše o tom zpravodajský server BBC. Niue je samosprávný stát volně přidružený k Novému Zélandu, který odpovídá za jeho zahraniční politiku a obranu. Podle novozélandského mincovního úřadu, jenž se podílel na vydání mincí, jde především o dárkovou kolekci.

"S těmito mincemi si člověk nepůjde koupit zmrzlinu," uvedl úřad. První mince s tématikou Hvězdných válek budou k dispozici v listopadu. Maximálně bude vydáno 50.000 postříbřených mincí a 7500 stříbrných mincí od každého motivu.

Na zadní straně mincí je vždy podobizna královny Alžběty II., která je oficiální hlavou státu Niue, jenž je členem britského Společenství.

Niue naposledy vyvolalo mediální rozruch v dubnu, kdy premiér státu Toke Talagi musel obhajovat známky vydané u příležitosti sňatku britského prince Williama s Kate Middletonovou, na nichž manžele rozdělovala perforovaná linka.

Ostrov Niue

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...