30. srpna 2011 12:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Otcem i matkou varanů ze zoo je samice Aranka

Samice varana komodského Aranka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samice varana komodského Aranka. | foto: Tomáš Adamec, Zoo Praha

Genetikům se podařilo objasnit záhadu zplození malých varanů komodských, kteří se na jaře v pražské zoo narodili samici Arance. Matka oplozená vejce snesla loni v srpnu, ačkoli se podle ošetřovatelů nepářila.

Testy nyní prokázaly, že mláďata vznikla nepohlavním rozmnožováním, tedy že jejich otcem i matkou je Aranka, řekla mluvčí zoo Jana Ptačinská Jirátová.

Aranka ztratila před rokem svého partnera Draka, poté ho nahradil částečně invalidní Leonardo, který se ale se samicí podle pozorování chovatelů nepářil. Přesto loni v srpnu Aranka snesla šest oplodněných vajec. Pro objasnění početí vědci hned po jejich vylíhnutí v březnu odebrali malým varanům části pupečních šňůr. Výsledky testů následně prokázaly, že s vysokou pravděpodobností nebyl otcem mláďat z Arančiny čtvrté snůšky ani Draco, ani Leonardo.

Líhnoucí se varan komodský - ilustrační foto

"Mláďata vznikla partenogeneticky, tedy nepohlavním způsobem rozmnožování, a Aranka se stala matkou i otcem svých vlastních mláďat," uvedl šéf týmu z Katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity Daniel Frynta.

Otázkou teď zůstává, zda stejným způsobem nevznikla i mláďata narozená z Arančiny páté snůšky. Tito malí varani se vylíhli letos v polovině srpna. Pravděpodobnost je vysoká, k potvrzení tohoto faktu jsou ale nutné nové genetické testy, doplnila mluvčí.

Čtěte také:

Nepohlavní rozmnožování? Rodí se jen samci
U varanů je takový způsob množení možný, nikoli ale obvyklý. Samice jsou touto cestou schopny přivést na svět jen samce. V zoologických chovech se tak stalo zatím dvakrát, a to v anglických zoologických zahradách v Londýně a Chesteru. V obou případech šlo ale na rozdíl od Aranky o samice žijící bez partnera léta, takřka celý dospělý život.

Z Aranky navíc její poslední snůška dělá i rekordmanku světových zoologických zahrad. "Nikde na světě mimo Indonésii se ještě jedna samice nerozmnožila tolikrát jako Aranka. Už čtvrtá snůška byla světovou raritou, pátá je naprosto unikátní," uvedla už dříve pražská zahrada, jejíž chov vzácných ještěrů je unikátní.

Malý varan komodský

S ohledem na úspěch v chovu a jeho křehkost zahrada pro mladé varany vybudovala chovatelské zázemí. Uvnitř stavby za 2,5 milionu korun umístěné mezi Pavilonem velkých kočkovitých šelem a expozicí Ptačí mokřady se ukrývá vše, co dospívající komodští varani k životu potřebují. V budoucnu by se do těchto míst měl přesunout i druhý chovný pár varanů komodských. K dispozici tam varani mají dvě oddělené ložnice, vyhřívané bazénky, podlahy z písku a na slunění odsuvná okna.

Varan komodský

Varan komodský je silně ohrožen. Ve volné přírodě se vyskytuje jen na několika ostrovech ve východní Indonésii, v počtu celkem zhruba 5000 jedinců. Jeho odchov v umělých podmínkách je velmi náročný. Mimo Indonésii jsou chovy varanů ojedinělé i proto, že varana za indonéské hranice může poslat pouze tamní vláda. Aranka je dar Indonésie prezidentovi Václavu Klausovi, chov v Plzni zase vznikl na základě daru pro Václava Havla.

Lidovky.cz

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na Lidovky.cz