Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Otisky prstů mumie

Letoun Douglas DC - 4 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun Douglas DC - 4 | foto: Lidové noviny

PRAHA Po devíti letech detektivní práce, mnoha testech DNA a za pomoci detailních soudních technik byl konečně identifikován majitel mumifikované ruky a paže, která byla nalezena v aljašském ledovci. „Jde o nejstarší zjištění otisků prstů z posmrtných ostatků,“ řekl během páteční telefonické konference Mike Grimm, specialista na identifikaci otisků prstů. Informoval o tom včera americký list USA Today.

Ostatky patří Francisu Josephu Van Zandtovi, 36letému členovi obchodního loďstva z Roanoke v americkém státě Virginie, který letěl 12. března 1948 na palubě letadla z Číny do New York City. Letadlo DC-4 tehdy narazilo do hory jménem Mount Sanford na Aljašce a všech 30 lidí – 24 členů obchodního loďstva a 6 členů posádky, kteří byli na palubě, zahynulo.

Zlato se nenašlo
Piloty tehdy pravděpodobně oslepila nezvykle intenzivní severní polární záře. Vrak po pár dnech pohltil ledovec a po letadle, které údajně neslo i vzácný náklad – zlatý poklad, se slehla zem. Zlato mělo být na palubě proto, že obchodní loďstvo zrovna předalo v Šanghaji Číně tankovou loď.

 V roce 1994 se piloti Kevin McGregor a Marc Millican, které zajímal osud letu Northwest Airlines 4422, rozhodli, že se pokusí trosky letadla najít. Po řadě neúspěšných výprav na místo nehody se však přece jen dočkali. Objevili kus motoru se sériovým číslem a ohnutý kousek příboru letecké společnosti Northwest Airlines.

 Amatérští badatelé sice nikdy žádné zlato nenašli, zato v roce 1999 nalezli při dalším zkoumání místa nehody záhadné mumifikované ostatky. Donedávna ale nebylo jasné, komu levá ruka a paže patřily.

Nová metoda přinesla úspěch
Aljašské úřady se poté neúspěšně pokusily ostatky identifikovat. Podle otisků prstů se jim však totožnost cestujícího vypátrat nepodařilo. Ani analýza DNA nebyla kvůli rozkladu ostatků úspěšná. Poté byly ostatky poslány do Kanady a díky novým technologiím a metodám doktorky Odile Loreilleové z Armed Forces DNA Identification Laboratory v Rockville bylo konečně možné dobrat se výsledku.

 Loreilleová byla nakonec schopna díky nové metodě přečíst mitochondriální DNA ruky a paže. Pak už „jen“ porovnala vzorky s nukleárním DNA Van Zandtova příbuzného Maurice Conwaye a bylo jasno. „Měl jsem smíšené pocity, ale byl jsem rád, že se tohoto projektu mohu účastnit,“ řekl britskému listu The Daily Telegraph Conway. „Nakonec jsem se dozvěděl mnoho zajímavého o své vlastní rodině. Ale občas jsem měl pocit, že chodím, spím a mluvím s mrtvými,“ dodal.
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!