Během vystoupení si pohupující se dav teenagerů spolu s trojicí Dam zarapoval své oblíbené skladby. Pokaždé, když zaznělo slovo „Palestina“, ozval se nadšený jásot. Mladíci věrní hiphopovému stylu se ověsili těžkými stříbrnými řetězy a přívěsky ve tvaru mapy území historické Palestiny. „Milujeme Dam - jsou jedni z nejslavnějších arabských raperů a prostřednictvím rapu mluví o našem konfliktu,“ říká patnáctiletá fanynka Hiba. „Když nám lidé jinak nenaslouchají, možná začnou díky hudbě Dam,“ dodává Hiba.
Dam, jejichž název znamená v arabštině i hebrejštině „krev“, byli prvními palestinskými rapery a jako takoví jsou v arabském světě velmi populární. Formaci založili bratři Tamer a Suhel Naferovi před osmi lety. Jejich skladby jsou plné kritiky každodenního násilí na Blízkém východě, ale i témat, která jsou hip hopu vlastní po celém světě, jako jsou například drogy.
Kdo je terorista
Jedna z nejúspěšnějších skladeb Dam s názvem „Kdo je terorista?“ začíná výrokem někdejšího amerického ministra spravedlnosti Ramseye Clarka, který prohlásil, že „Palestinci a Iráčané jsou asi nejvíce terorizovanými národy světa“. Tento singl si z jedné hiphopové stránky stáhlo více než milion lidí. Své poselství skupina šíří nejen na Blízkém východě, ale absolvovala už i čtyři evropská turné.
Členové formace Dam pocházejí z města Lod, vzdáleném 20 kilometrů od Tel Avivu, které je, paradoxně, izraelské - tento geografický detail však fanouškům v Ramalláhu nevadí. „Nepovažuji je za Izraelce, jsou to Palestinci,“ řekl patnáctiletý Sondon deníku The Middle East Times. „Vyprávějí o mně a o tom, kdo jsem,“ dodává Sondon.
Největší drogový trh
„Naše město Lod je považováno za největší drogový trh na Blízkém východě. Dostanete tady všechno, od trávy po kokain,“ popisuje inspiraci svých skladeb lídr skupiny, izraelský Arab Tamer Nafer. Dam také používají hip hop jako nástroj boje proti diskriminaci komunity, v níž se narodili. Třetina obyvatel Lodu jsou, stejně jako on, izraelští Arabové, kterým izraelská vláda opakovaně odmítá vydávat povolení k pobytu. Dvě tisícovky domů tu proto stojí nelegálně a hrozí jim demolice. I o tom rapovali na svém nedávném vystoupení v Tel Avivu.
Cizinec ve vlastní zemi
„Chceme vykřičet do světa, jak tu žijeme a jakému rasismu jsme vystaveni ze strany izraelské vlády - to, co lidé v izraelské televizi neuvidí,“ říká 24letý člen Dam Mahmúd Jreri. „Snažím se lidem vysvětlit, že jsem Palestinec, který zůstal ve své zemi, a té se nyní říká Izrael ... Arabský svět s tebou zachází jako s Izraelcem a Izraelci tě považují za Palestince,“ dodává Jreri. Kvůli tomu prý také formace nepodepsala smlouvu s žádným arabským ani izraelským vydavatelstvím a jejich album vydává německá společnost.