4. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Památník Osvětim-Březinka získal 100 milionů dolarů na opravy

Nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nápis Arbeit macht frei (Práce osvobozuje) z bývalého koncentračního tábora v Osvětimi | foto: KATARINA STOLTZ Reuters

VARŠAVA Mezinárodní nadace založená s cílem zachovat památník bývalého nacistického koncentračního tábora Osvětim-Březinka v Polsku shromáždila na opravy a údržbu 100 milionů dolarů (téměř 1,9 miliardy korun).Není to sice tolik, co se očekávalo, nicméně vedení památníku zamýšlí už příští rok zahájit plánované opravy, sdělil mluvčí Bartosz Bartyzel.

Areál zahrnuje vězeňské bloky, plynové komory a další objekty bývalého "tábora smrti", v němž němečtí nacisté během druhé světové války povraždili přes milion lidí.

Mluvčí Muzea a Památníku Auschwitz-Birkenau podle agentury AP řekl, že díky darům různých zemí, především Německa, Polska a Spojených států, se podařilo shromáždit 100 milionů dolarů. Záměrem podle něj bylo získat 120 milionů, aby se z úroků mohly financovat potřebné opravy. Nynější suma ale stačí na to, aby se příští rok mohlo začít s opravou vězeňských bloků postavených z cihel, které se už drolí.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi dárcovskými zeměmi je i Česká republika; v roce 2009 se tehdejší vláda v demisi na žádost Polska rozhodla věnovat na opravy tábora dva miliony korun. Podle internetových stránek osvětimského památníku věnovaly nejvíce peněz Německo (60 milionů eur - 1,5 miliardy Kč), USA (15 milionů eur) a Polsko (deset milionů eur).

Nacisté po dobytí Polska připojili město Osvětim k Německu, přejmenovali je na Auschwitz a zřídili tam zřejmě nejznámější z vyhlazovacích táborů. Oběťmi byli především Židé, ale také Rusové, Poláci, Romové a příslušníci dalších národů. Odhaduje se, že v tamních plynových komorách našlo smrt 1,1 až 1,5 milionu lidí. Podle historiků bylo do Osvětimi transportováno zhruba 50.000 československých občanů, z nichž přežilo jen asi 6000. Mezi zavražděnými bylo mimo jiné asi 5000 českých Romů.

ČTK