Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pandy ve vídeňském Schönbrunnu se pářily. Zoo doufá v přírůstek

Panda - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panda - ilustrační foto. | foto: Reuters

VÍDEŇ Párek pand velkých ve vídeňské zoologické zahradě v Schönbrunnu se pustil do milostných hrátek. Pracovníci zahrady ho dvakrát pozorovali při páření. Doufají, že by černobílá dvojice mohla letos přivést na svět potomka. Šance na přírůstek je prý asi šedesátiprocentní. Pandy se v zajetí přirozenou cestou rodí jen zřídka.

Většinou chovatelé přikročí k umělému oplodnění.

Vídeňská zoo ale slavila chovatelský úspěch už v roce 2007. Tehdy v srpnu se pandímu páru narodil sameček Fu Long, což se okamžitě stalo senzací. Byl to první černobílý medvídek v evropských zoo, který přišel na svět přirozenou cestou. Loni v listopadu ho schönbrunnský zvířecí park poslal do Číny, odkud pocházejí jeho rodiče. Ti prozatím v Schönbrunnu zůstanou jako čínská zápůjčka do roku 2013.

Podle ředitelky zoo Dagmar Schratterové se samice Yang Yang několik posledních dní méně živila bambusem a spíš to jen tak předstírala. Samec Long Hui zas svou partnerku nespouštěl z očí. Pandí dáma ho pak konečně zavolala, tancovala kolem něj a přesně mu ukázala, kdy nadešel ten správný okamžik, popsala šéfka zoo. Pandy totiž mohou počít jen po velmi krátký čas, a to asi dva až tři dny v roce.

Ke svým milostným hrátkám si vzácní medvědi vybrali ve výběhu stejné místo jako posledně. Pokud bylo jejich páření úspěšné, mohlo by se mládě narodit mezi červencem a říjnem. "Do té doby se prostě budeme třást. Budeme to skutečně vědět, až to mladé bude tady. Znamená to tedy třást se po celé příští měsíce," říká s úsměvem ředitelka Schratterová.

Doba březosti pand není pevná a trvá zhruba tři až šest měsíců. Vajíčko totiž v časném embryonálním stadiu může putovat dělohou a někdy trvá i několik týdnů, než se uchytí. Zda samice čeká potomka, může napovědět to, že se jí zvětší mléčné žlázy. Začne také chystat "hnízdo" a hledat si koutek. To podle Schratterové ale dělává, i když je březí jen zdánlivě.

Zoologická zahrada ve vídeňském Schönbrunnu je nejstarším zvířecím parkem na světě. V roce 1752 ji založil manžel císařovny Marie Terezie František Lotrinský. Nyní tu žije přes 500 živočišných druhů. Mnohé z nich patří k ohroženým. Zoo se podílí na záchranných projektech.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Najdete na Lidovky.cz