Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pandy ve vídeňském Schönbrunnu se pářily. Zoo doufá v přírůstek

Magazín

  12:59
VÍDEŇ - Párek pand velkých ve vídeňské zoologické zahradě v Schönbrunnu se pustil do milostných hrátek. Pracovníci zahrady ho dvakrát pozorovali při páření. Doufají, že by černobílá dvojice mohla letos přivést na svět potomka. Šance na přírůstek je prý asi šedesátiprocentní. Pandy se v zajetí přirozenou cestou rodí jen zřídka.
Panda - ilustrační foto.

Panda - ilustrační foto. foto: Reuters

Většinou chovatelé přikročí k umělému oplodnění.

Vídeňská zoo ale slavila chovatelský úspěch už v roce 2007. Tehdy v srpnu se pandímu páru narodil sameček Fu Long, což se okamžitě stalo senzací. Byl to první černobílý medvídek v evropských zoo, který přišel na svět přirozenou cestou. Loni v listopadu ho schönbrunnský zvířecí park poslal do Číny, odkud pocházejí jeho rodiče. Ti prozatím v Schönbrunnu zůstanou jako čínská zápůjčka do roku 2013.

Podle ředitelky zoo Dagmar Schratterové se samice Yang Yang několik posledních dní méně živila bambusem a spíš to jen tak předstírala. Samec Long Hui zas svou partnerku nespouštěl z očí. Pandí dáma ho pak konečně zavolala, tancovala kolem něj a přesně mu ukázala, kdy nadešel ten správný okamžik, popsala šéfka zoo. Pandy totiž mohou počít jen po velmi krátký čas, a to asi dva až tři dny v roce.

Ke svým milostným hrátkám si vzácní medvědi vybrali ve výběhu stejné místo jako posledně. Pokud bylo jejich páření úspěšné, mohlo by se mládě narodit mezi červencem a říjnem. "Do té doby se prostě budeme třást. Budeme to skutečně vědět, až to mladé bude tady. Znamená to tedy třást se po celé příští měsíce," říká s úsměvem ředitelka Schratterová.

Doba březosti pand není pevná a trvá zhruba tři až šest měsíců. Vajíčko totiž v časném embryonálním stadiu může putovat dělohou a někdy trvá i několik týdnů, než se uchytí. Zda samice čeká potomka, může napovědět to, že se jí zvětší mléčné žlázy. Začne také chystat "hnízdo" a hledat si koutek. To podle Schratterové ale dělává, i když je březí jen zdánlivě.

Zoologická zahrada ve vídeňském Schönbrunnu je nejstarším zvířecím parkem na světě. V roce 1752 ji založil manžel císařovny Marie Terezie František Lotrinský. Nyní tu žije přes 500 živočišných druhů. Mnohé z nich patří k ohroženým. Zoo se podílí na záchranných projektech.

Autoři: ,