4. června 2016 15:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Papoušek ‚uprchlík‘. Vzácný opeřenec uletěl ze zlínské zoo, po čtyřech dnech se vrátil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Vzácný papoušek ara hyacintový uletěl ze zlínské zoo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzácný papoušek ara hyacintový uletěl ze zlínské zoo. | foto: Youtube.comReprofoto

ZLÍN Do zlínské zoologické zahrady se po čtyřech dnech vrátil uprchlý vzácný velký papoušek ara hyacintový. Šedesáticentimetrový opeřenec se na svobodu dostal v úterý po překonání pletiva amazonské voliéry. Papouška se v minulých dnech snažili chytit hasiči i ošetřovatelé, ale bez úspěchu. Objevila ho dnes ráno rodina z Kelče, která mířila s dětmi do zoo. Papouška vzápětí polapili ošetřovatelé, řekla ČTK mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková.

Návštěvníci zoo na papouška natrefili náhodou, když zastavili s vozem u krajnice kvůli nevolnosti dcery. V té chvíli u nich pták přistál. Jedna z žen u papouška zůstala, zbytek rodiny odjel jeho nalezení oznámit do zoo. „Během deseti minut pak dorazili ošetřovatelé, kterým se podařilo papouška bleskově odchytit. Teď už je zpátky v amazonské oblasti, kde budeme jeho stav bedlivě kontrolovat,“ uvedla mluvčí zoo.

Papoušek uletěl ze zoo v úterý poté, co poškodil pletivo voliéry a protáhl se vzniklým otvorem. Usadil se na sloupu elektrického vedení a veřejného osvětlení v Zámecké ulici v městské části Štípa a řádně potrápil ošetřovatele, energetiky i hasiče, kteří se ho snažili odchytit. Energetici vypnuli proud a hasiči se chystali na radu ošetřovatelů papouška pokropit vodou, aby mu znemožnili odlet. „Po všech přípravách se rozjela akce. Jeden ze zasahujících hasičů zkropil papouška vodou a ten odletěl na střechu blízkého domu,“ uvedl mluvčí hasičů Libor Netopil.

Hasiči se následně i s vybavením přesunuli na nové místo. Ještě než mohli zásah zopakovat, papoušek odletěl zpět do areálu zoologické zahrady, kde se usadil poblíž své voliéry. I přes velké úsilí se ho však nepodařilo odchytit a ve čtvrtek zmizel.

Papoušek ara hyacintový je podle pracovníků zlínské zoo velmi cenný, je součástí chovného páru, do kterého ošetřovatelé vkládají velké naděje.

ČTK
  • 0Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA CLOUD PROSTŘEDÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč