Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Parašutista podletěl Karlův most a zahraniční kněží se divili, že žije

Parašutisté byli zpestřením Jízdy králů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parašutisté byli zpestřením Jízdy králů | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Šest parašutistů opustilo v krátkých rozestupech letadlo. Na modrém nebi se objevovaly barevné skvrnky, jak otevírali padáky. Jeden z nich se chystal na rychlý přistávací manévr, zbylí mířili na konkrétní bod. Výsadek proběhl nad Prahou, přímo nad Karlovým mostem při slavnostech Navalis.

„Tamhle je letadlo!“ vykřikl někdo v davu návštěvníků slavností Jana Nepomuckého a náhodných turistů na přeplněném Karlově mostě. Najednou se všechny hlavy otočily stejným směrem. Vzhůru hleděl i malý chlapec sedící tatínkovi na ramenou. „Jé, už vyskočil! A další!“ Napočítal pak pět parašutistů, kteří si to namířili přímo k mostu.

Ten první se po otevření padáku od skupinky oddělil. Po nedlouhém letu začal se svým přistávacím manévrem. Rotace zvyšovaly jeho rychlost do doby, než letěl stejným směrem jako plyne řeka. Těsně nad hladinou svůj skoro střemhlavý let vyrovnal do horizontální polohy a špičkou nohy rozvířil hladinu. Takhle proklouzal pod obloukem ve středu mostu, což doprovodil hlasitý křik a potlesk přihlížejících. Za mostem se vykoupal, ale ve vodě nepobyl dlouho. Připravený člun ho dovezl ke břehu.

Seskok parašutistů na hladinu Vltavy a průlet pod Karlovým mostem byl součástí...

Seskok parašutistů na hladinu Vltavy a průlet pod Karlovým mostem byl součástí Navalis

Představení ale nekončilo. Pět zbylých mužů ještě „viselo“ na padácích na nebi. Jeden po druhém mířil s rozžehnutou světlicí připevněnou na noze na přistavěný ponton plující pod mostovkou. Měli představovat pět hvězd ze svatozáře Jana Nepomuckého, Pražana a patrona všech lidí od vody, kterého si Praha každý rok připomíná slavnostmi Navalis.

Nadšení byli i kněží

„Bylo to prostě fantastické, i ohlasy jsem zatím slyšel jen pozitivní. Všechny ty emoce byly tak spontánní,“ raduje se organizátor seskoků a člen českého paraski týmu Jiří Černý. „Mára (Mark Rahbani - parašutista, který most podletěl, pozn. red.) předvedl něco, co bylo pro mnohé dost nevídané. Oslav se zúčastnili i rakouští, němečtí a italští kněží a ti byli doslova překvapeni, že po takovém manévru ten člověk ještě žije! A byli opravdu nadšeni,“ říká Černý. Podle jeho slov parašutisté tímto seskokem překvapili ale dokonce i sami sebe.

Plány na příští rok

Příští rok by skupinka kolem Černého chtěla během slavností seskočit znovu. Půjde totiž o slavnosti spojené i se 700. výročím narození Karla IV., proto půjde o akci větších rozměrů. „Chceme vymyslet něco ještě hezčího,“ láká parašutista s předstihem.

„Přál bych to zažít každému, kdo skáče. Vidět zeshora krásný západ slunce nad katedrálou sv. Víta, narvaný Karlův most, slyšet řev těch lidí,“ dodává až zasněně ve chvíli, kdy emoce ještě úplně neodezněly.

Po zatáčkách zatáhl za zadní popruhy padáku, aby se srovnal s hladinou Vltavy.
Rahbani při přistávacím manévru. Prudké zatáčky zrychlí jeho let.

Dlouhé a stresující přípravy

Později však zdůrazňuje, že šlo o velice náročný seskok, který opravdu není pro každého. „Parašutista může být dobrý na letišti, na závodech... Ale seskoky do města s sebou nesou rizika, je třeba to zvládnout i umyslet hlavou, být schopný opravdu dobře a včas vyhodnotit situaci.“ Vzhledem k obtížnosti byla nutná celá řada příprav, která zabrala tři měsíce.

„Musím říct, že několik dní před startem to byl pro mě veliký stres,“ popisuje Černý období příprav. „Dost práce dalo zařizování povolení k  takovému seskoku, zkoušení pyrotechniky. Ve vzduchu už jsem si to ale užíval,“ dodává Černý, pro kterého byl tento seskok výjimečným zážitkem.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!