Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Patnáct pokut denně, dostali rozkazem policisté v JAR

Magazín

  15:47
S plánem, jak vylepšit napjatý rozpočet, prý přišel člen vedení dopravní policie v jihoafrické provincii Gauteng. Policistům podle zdrojů místních médií nařídil, aby každý udělil 15 pokut denně, což by pomohlo udržet sbor nad vodou.

Tragédie při přípravném zápase v Johannesburgu. foto: Reuters

Pokud se plán podaří splnit všem 268 policistům, mohlo by to přinést více než 11 milionů randů (27,5 milionu korun) ročně, napsal jihoafrický web iol.co.za. Jednotku národní dopravní policie loni zřídil tehdejší jihoafrický ministr dopravy. Jejím úkolem je mimo jiné snížit počet tragických nehod na silnicích a řešit jízdu v opilosti nebo korupci.

Sbor se ale údajně potýká s finančními těžkostmi. Úřadující náměstek šéfa služby Jody Pillay podle údajně dobře informovaného zdroje místních médií nařídil policistům, aby každý během ranní vyjížďky udělil 15 dopravních pokut a přispěl tak k udržení finanční samostatosti jednotky.

Šéf jednotky ale prý s údajnou kvótou nesouhlasí. Smyslem služby dopravní policie je dbát na bezpečnost provozu, nikoli vypisovat pokutové bločky, řekl. Pillay zprávy odmítl komentovat a média odkázal na úřad řízení silniční dopravy (RTMC). Podle něj má každý policista zkontrolovat 15 vozů.

Podle Automobilové asociace JAR citované agenturou AP je v zemi každoročně nahlášeno asi milion dopravních nehod. O život při nich přijde přibližně 14.000 lidí. V pátek při střetu s vozem s dělníky na východě země zahynulo na 30 lidí. kne mik

Autoři: ,