Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavián Heiko dostane za útěk nevěstu a nový výběh

Magazín

  13:28
BRNO - Na svém útěku, který mu přinesl velkou popularitu, pavián dželada Heiko z brněnské zoo nakonec docela vydělá. Nejenže zůstane ve své mateřské zahradě, ale v budoucnosti se může těšit na zcela nový výběh a hlavně na nevěstu.

Pavián (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Velký podíl na tom, že se vedení brněnské zoo rozhodlo Heika ponechat, mají desítky dopisů a mailů, které přišly na jeho podporu. "Lidé nás žádali, abychom ho za jeho útěk netrestali a aby abychom ho ani nevyhostili do jiné zahrady. Zvířata netrestáme, ale nakonec jsme se rozhodli změnit i strategii zoo a zařadit mezi chovaná zvířata dželady také do budoucna," uvedl ředitel zoo Martin Hovorka.

V prvé řadě je ale nutné zpřísnit opatření v expozici, aby cesta na svobodu byla pro Heika co nejkomplikovanější. Brněnští chovatelé jsou totiž přesvědčeni, že Heiko se zřejmě o útěk ještě někdy pokusí. "Jakmile nějaké zvíře jednou uteče, obvykle se o totéž snaží po celý zbytek života," podotkl Hovorka. Pro Heika útěk letos v září navíc nebyl premiérou, poprvé utekl již před dvěma roky. I tehdy si pobyl na svobodě několik dnů, než byl uspán a odvezen zpět do zoo.

Zatím je Heiko sám v ubikaci veterinární ošetřovny. Jeho původní výběh, kde na něho čekají další dva paviáni a paovce, čekají úpravy. "Zvýší se plot, změní se rozvedení elektrického ohradníku, zřejmě bude nutné pokácet nějaké stromy," vypočítal mluvčí zahrady Pavel Hrazdíra. Protože přísnější zabezpečení si vyžádá náklady okolo tři čtvrtě milionu korun, chce zahrad vypsat veřejnou sbírku. "Před koncem roku je náš rozpočet již vyčerpaný a rádi bychom vše uskutečnili co nejdříve, aby se Heiko mohl vrátit a aby ho mohli opět obdivovat i návštěvníci," přeje si Hovorka.

Do budoucna by pak brněnská zahrada ráda dželadí tlupu rozšířila a sehnala pro své tři samce tři "nevěsty". I to by navíc mohlo Heika pomoci udržet doma. "Na partnerkách vždycky hodně záleží," zažertoval Hovorka. Dželady žijí ve velkých skupinách i ve volné přírodě. "Drží u sebe a i když někdo tlupu opustí, zase se k ní vrací," dodal.