Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pavián Heiko dostane za útěk nevěstu a nový výběh

Pavián (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavián (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

BRNO Na svém útěku, který mu přinesl velkou popularitu, pavián dželada Heiko z brněnské zoo nakonec docela vydělá. Nejenže zůstane ve své mateřské zahradě, ale v budoucnosti se může těšit na zcela nový výběh a hlavně na nevěstu.

Velký podíl na tom, že se vedení brněnské zoo rozhodlo Heika ponechat, mají desítky dopisů a mailů, které přišly na jeho podporu. "Lidé nás žádali, abychom ho za jeho útěk netrestali a aby abychom ho ani nevyhostili do jiné zahrady. Zvířata netrestáme, ale nakonec jsme se rozhodli změnit i strategii zoo a zařadit mezi chovaná zvířata dželady také do budoucna," uvedl ředitel zoo Martin Hovorka.

V prvé řadě je ale nutné zpřísnit opatření v expozici, aby cesta na svobodu byla pro Heika co nejkomplikovanější. Brněnští chovatelé jsou totiž přesvědčeni, že Heiko se zřejmě o útěk ještě někdy pokusí. "Jakmile nějaké zvíře jednou uteče, obvykle se o totéž snaží po celý zbytek života," podotkl Hovorka. Pro Heika útěk letos v září navíc nebyl premiérou, poprvé utekl již před dvěma roky. I tehdy si pobyl na svobodě několik dnů, než byl uspán a odvezen zpět do zoo.

Zatím je Heiko sám v ubikaci veterinární ošetřovny. Jeho původní výběh, kde na něho čekají další dva paviáni a paovce, čekají úpravy. "Zvýší se plot, změní se rozvedení elektrického ohradníku, zřejmě bude nutné pokácet nějaké stromy," vypočítal mluvčí zahrady Pavel Hrazdíra. Protože přísnější zabezpečení si vyžádá náklady okolo tři čtvrtě milionu korun, chce zahrad vypsat veřejnou sbírku. "Před koncem roku je náš rozpočet již vyčerpaný a rádi bychom vše uskutečnili co nejdříve, aby se Heiko mohl vrátit a aby ho mohli opět obdivovat i návštěvníci," přeje si Hovorka.

Do budoucna by pak brněnská zahrada ráda dželadí tlupu rozšířila a sehnala pro své tři samce tři "nevěsty". I to by navíc mohlo Heika pomoci udržet doma. "Na partnerkách vždycky hodně záleží," zažertoval Hovorka. Dželady žijí ve velkých skupinách i ve volné přírodě. "Drží u sebe a i když někdo tlupu opustí, zase se k ní vrací," dodal.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?

Najdete na Lidovky.cz