18. května 2011 11:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pavoučí muž zdolal obra v Turecku. Lezl po skle

Pavoučí muž pokořil nejvyšší turecký mrakodrap. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavoučí muž pokořil nejvyšší turecký mrakodrap. | foto: Reuters

ISTANBUL Známý francouzský "pavoučí muž" Alain Robert, před kterým si nemůže být jistá žádná výšková budova světa, pokořil nejvyšší turecký mrakodrap. Za asi dvě hodiny před zraky stovek zvědavců vyšplhal po skleněné fasádě na střechu 226 metrů vysoké stavby Istanbul Sapphire (Istanbulský safír).

Celková výška mrakodrapu je i se stožárem antény 261 metrů, připomněla agentura DPA.

"Dříve jsme byli svobodní. Tuto svobodu ale nyní ztrácíme. Chci to lidem svým lezením objasnit," prohlásil před výstupem. Robert se proslavil především svými horolezeckými výstupy bez povolení, do Istanbulu ale přijel na pozvání.

Při zlézání moderních mrakodrapů využívá malých výčnělků, jako jsou například kovové rámy oken, za které se přidržuje. Takto zdolal více než 70 výškových budov. Mezi jeho nejznámější trofeje patří mimo jiné newyorská Empire State Building, chicagská Willis Tower nebo Petronas Towers v malajském Kuala Lumpur. Na konci března si přidal na svůj seznam i nejvyšší budovu světa - dubajskou Burdž Chalífu.

O VÝLEZECH PAVOUČÍHO MUŽE ČTĚTE DÁLE ZDE

V minulosti se při svých kouscích již několikrát těžce zranil. Robert rovněž podle DPA tvrdí, že má z výšek strach.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz