Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Peníze nejsou, ale držte se.‘ V Rusku se draží perník se slavným výrokem ruského premiéra

Magazín

  7:41
MOSKVA - Proslavený perník od jezera Bajkal s kontroverzním vzkazem předsedy ruské vlády penzistům, že „peníze nejsou, ale držte se“, půjde do dražby a výtěžek bude věnován na léčbu dětí. Oznámila to ruská média s odvoláním na dobročinnou nadaci, která internetovou aukci pořádá. Výsledek má být oznámen na konci září.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv. foto: Reuters

Perník a jeho pekaři z firmy Bajkalský perník z Ulan-Ude nedaleko Bajkalu a mongolských hranic prosluli snad po celém Rusku minulý měsíc, když na zakázku upekli perník s portrétem premiéra Dmitrije Medveděva a jeho šokujícím vzkazem, který se na ruském internetu stal jedním z nejčastěji citovaných výroků.

K věhlasu pekárenského výrobku nejprve přispěly zprávy, že perník s premiérovými slovy místní úřady zakázaly a varovaly tvůrce před odesláním do míst, kde „nebudete péct perníky, ale sušit suchary“.

„Neměli jsme žádné politické cíle. Jenom jsme plnili zakázku, ale po takové reklamě už to péct nebudeme,“ zapřisáhla se vystrašená pekařova manželka.

Ale po rozruchu v médiích se místní náčelníci zapřisáhli, že o žádném zákazu vůbec nic nevědí. A tak se slavný perník s nápisem „Peníze nejsou, ale držte se“ vrátil na pulty obchodů. Už bez premiérova vyobrazení, ale zato skoro o polovičku dražší.

Medveděv se při květnové návštěvě Krymu nechal zaskočit stížnostmi místních penzistek, že ceny rostou rychleji než nízké penze, které nestačí na živobytí. Ale rezolutně prohlásil, že vláda „prostě teď nemá peníze - až peníze najdeme, uděláme indexaci“, tedy zvýší penze úměrně inflaci. S rozčarovanými posluchači se premiér vzápětí rozloučil slovy: „Držte se, mějte se dobře, přeji dobrou náladu a pevné zdraví!“ Tyto výroky vyvolaly na ruském internetu vlnu vtipů a parodií.

Ruský rozpočet se dostal do potíží v důsledku poklesu cen ropy na světovém trhu a západních sankcí, uvalených na Rusko po předloňské anexi Krymu. Průměrný starobní důchod se v Rusku pohybuje kolem 13 tisíc rublů (4700 korun), invalidní okolo 8200 rublů (3000 korun).

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...