Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pepsi má zaplatit miliardu dolarů. Prý ukradla nápad

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Více než miliardu dolarů odškodného má zaplatit americký výrobce nealkoholických nápojů Pepsi za údajnou krádež nápadu. Pikantní je, že jeho právníci o soudu nevěděli.

Žalobu na Pepsi podali dva muži z amerického státu Wisconsin, kteří nařkli firmu Pepsi z toho, že jim ukradla nápad plnit do lahví filtrovanou vodu. Soud jim v nepřítomnosti žalované strany přiznal 30. září odškodné ve výši 1,26 miliardy dolarů. Firma Pepsi se proti rozsudku odvolala s tím, že se o celé věci dozvěděla až 6. října.

Charles Joyce a James Voigt přitom Pepsi zažalovali už v dubnu, společně s dvěma distribučními společnostmi. Ty obvinili z toho, že zpronevěřily obchodní tajemství a svěřily třetí straně jejich nápad. Argumentovali přitom tím, že s oběma společnostmi jednali v roce 1981 o tom, že by balili a prodávali filtrovanou vodu. Nápad se prý dostal do firmy Pepsi, která pak vyrukovala s balenou vodou Aquafina.

Firma Pepsi tvrdí, že se žaloba k jejím právníkům dostala pozdě. Přiznává přitom, že zaúřadoval úřední šiml a že dokument, který byl do centrály v Severní Karolíně doručen relativně včas, zůstal delší dobu ležet v přihrádce, místo toho, aby jej příslušná osoba poslala do New Yorku, kde sídlí právnická firma, která Pepsi zastupuje.

Firma se chce pochopitelně hájit. Poukazuje přitom na několik nesrovnalostí. Předně, k onomu údajnému jednání Joyceho a Voigta s distribučními společnostmi došlo před osmadvaceti lety a balená voda Aquafina je na trhu už patnáct let. Proč se dvojice údajných autorů nápadu obrací na soud až teď? Právníkům se pochopitelně nelíbí ani astronomická výše odškodného. "Jak může soud rozhodnout o tak velkém odškodném aniž by dal prostor protistraně?" praví se v oficiálním prohlášení Pepsi.

Odvolací řízení bylo stanoveno na 6. listopadu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.