Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pepsi má zaplatit miliardu dolarů. Prý ukradla nápad

Magazín

  22:31
NEW YORK - Více než miliardu dolarů odškodného má zaplatit americký výrobce nealkoholických nápojů Pepsi za údajnou krádež nápadu. Pikantní je, že jeho právníci o soudu nevěděli.
Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Žalobu na Pepsi podali dva muži z amerického státu Wisconsin, kteří nařkli firmu Pepsi z toho, že jim ukradla nápad plnit do lahví filtrovanou vodu. Soud jim v nepřítomnosti žalované strany přiznal 30. září odškodné ve výši 1,26 miliardy dolarů. Firma Pepsi se proti rozsudku odvolala s tím, že se o celé věci dozvěděla až 6. října.

Charles Joyce a James Voigt přitom Pepsi zažalovali už v dubnu, společně s dvěma distribučními společnostmi. Ty obvinili z toho, že zpronevěřily obchodní tajemství a svěřily třetí straně jejich nápad. Argumentovali přitom tím, že s oběma společnostmi jednali v roce 1981 o tom, že by balili a prodávali filtrovanou vodu. Nápad se prý dostal do firmy Pepsi, která pak vyrukovala s balenou vodou Aquafina.

Firma Pepsi tvrdí, že se žaloba k jejím právníkům dostala pozdě. Přiznává přitom, že zaúřadoval úřední šiml a že dokument, který byl do centrály v Severní Karolíně doručen relativně včas, zůstal delší dobu ležet v přihrádce, místo toho, aby jej příslušná osoba poslala do New Yorku, kde sídlí právnická firma, která Pepsi zastupuje.

Firma se chce pochopitelně hájit. Poukazuje přitom na několik nesrovnalostí. Předně, k onomu údajnému jednání Joyceho a Voigta s distribučními společnostmi došlo před osmadvaceti lety a balená voda Aquafina je na trhu už patnáct let. Proč se dvojice údajných autorů nápadu obrací na soud až teď? Právníkům se pochopitelně nelíbí ani astronomická výše odškodného. "Jak může soud rozhodnout o tak velkém odškodném aniž by dal prostor protistraně?" praví se v oficiálním prohlášení Pepsi.

Odvolací řízení bylo stanoveno na 6. listopadu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat