1. dubna 2016 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Peru se potýká s ekologickou katastrofou. Do řek unikla ropa, vodu čistí děti

Ve státě Peru trvá již více jak měsíc šedesátidenní výjimečný stav. Vyhlásila... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve státě Peru trvá již více jak měsíc šedesátidenní výjimečný stav. Vyhlásila... | foto: Reprofoto

Ve státě Peru trvá již více jak měsíc šedesátidenní výjimečný stav. Vyhlásila ho místní vláda kvůli úniku více než tří tisíc barelů ropy do vod amazonských řek. Kontaminovaná voda ohrozila existenci nejen vzácných druhů zvířat a rostlin, ale také téměř deseti tisíc indiánských kmenů a místních obyvatel.

Zodpovědnost za ekologickou katastrofu nese společnost PetroPerú, 25. ledna a 3. února došlo k prasknutí ropného potrubí této společnosti, které vede přes peruánskou část Amazonie. Do řek Chiriaco a Morona, které tímto územím protékají, vyteklo více než 3000 barelů ropy. Tyto toky jsou hlavním zdrojem pitné vody a obživy pro téměř deset tisíc domorodých obyvatel.

Kmeny žijící v peruánské Amazonii nemají odkud čerpat vodu. „Žijeme praktickou pouze ze zemědělství. Uhynuli krokodýli, ryby, rostliny. Jak tady budeme žít my?” vyjadřovala své pocity jedna z domorodých z kmene Chiriaco žen serveru LaRepublica.pe.

Organizace Survival Internacional, která prosazuje práva domorodých obyvatel, poznamenala, že více než 70 procent území peruánské Amazonie je pronajatá ropnými společnostmi.

PetroPerú ihned po katastrofě oznámilo, že ropnou skvrnu odstraní, společnost podle peruánských médií využívá k vyčištění vody místní děti. Šéf společnosti German Velazquez toto obvinění odmítl. Nicméně ještě v únoru uvažoval o propuštění úředníka, který nechal nezletilé olej čistit, sdělil server Remezcla.com.

Podle výpovědi dvanáctiletého domorodého chlapce, která byla zveřejněna v peruánských médiích, dostávají děti zaplaceno 57 centů za každý kyblík ropy. Nezletilí podle serveru nemají k této práci vhodné oblečení ani nástroje, tato práce může mít vliv na jejich zdraví, napsal server Univision.com. Společnost takovému nařčení nečelí poprvé, dětskou práci k čištění využívala i v roce 2014.

K úniku ropy se na svém facebookovém profilu vyjádřil také herec Leonardo DiCaprio, který na ekologické problémy upozornil při přebírání ceny Oscar.

At least two devastating oil spills have occurred in the Peruvian Amazon in the last month spilling thousands of barrels...

Zveřejnil(a) Leonardo DiCaprio dne 29. únor 2016

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?