1. července 2008 18:07 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pes záchranář z 11. září bude klonován

Německý ovčák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý ovčák - ilustrační foto | foto: Reprofoto

WASHINGTON Záchranářský pes, který hledal lidi v rozvalinách po atentátu na Světové obchodní středisko v New Yorku 11. září, bude klonován. Oznámila to kalifornská firma BioArts International, která operaci provede ve spolupráci s jihokorejskou laboratoří.

Německého ovčáka Trakra, který žije se svým majitelem Jamesem Symingtonem v Los Angeles, firma vybrala jako psa, který si nejvíce zasluhuje být klonován. Vyhrál v konkurzu, jenž majitelům psů nabízel možnost pořídit si zdarma "repliku" jejich oblíbeného zvířete.

James Symington uvedl, že on sám a Trakr byli mezi prvními záchranáři, kteří na místo atentátu 11. září dorazili. Byli to právě oni, kdo přesně určili místo, kde byli pod devět metrů vysokou hromadou trosek zasypáni poslední lidé, co tragédii přežili.

Trakr, jemuž je nyní 15 let, po nervové degenerativní chorobě ochrnul na zádní část těla. Podle BioArts mohla být nemoc vyvolána tím, že byl na Ground Zero dlouho vystaven působení toxického kouře. "Trakr pro mne znamená všechno," řekl Symington. "Vědomí, že část jeho ho přežije, je tím
nejlepším dárkem, jaký jsem kdy dostal," dodal.

Příští měsíc společnost BioArts zašle vzorky DNA psa jihokorejské laboratoři, firmě Sooam Biotech Research Foundation. Zvířecí klon by pak měl vzniknout do konce roku.
ČTK, Lidovky.cz

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?