Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie -3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
11. listopadu 2017 6:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pět obyvatel se snaží koupit si svůj ostrov ve Skotsku

Pět obyvatel se snaží koupit si svůj ostrov ve Skotsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pět obyvatel se snaží koupit si svůj ostrov ve Skotsku | foto: Shutterstock

ULVA Když bohatí cizinci přistáli s vrtulníkem na jejich ostrově Ulva ve Skotsku, obávalo se pět ze šesti obyvatel, že nastal konec jejich šťastného života. Rozhodli se tedy ostrov koupit, píše agentura AFP.

Ostrov Ulvu s jeho nedotčenými plážemi, strmým pobřežím a zelenými pahorky dal do prodeje v červenci jeho šestý obyvatel, člen aristokratické rodiny, jíž desítky let patřil.

Pět obyvatel ostrova se opírá o zákon schválený loni skotskou vládou Nicoly Sturgeonové, který dovoluje pozastavit prodej soukromého majetku a dává tak místním komunitám přednostní možnost majetek odkoupit.

Tento zákon má mnoho dopadů v regionu, kde polovina pozemků patří 500 osobám, z nichž je mnoho šlechticů, kteří vlastní zámky a rozsáhlé venkovské oblasti, aniž by je užívali.

Obyvatelé Ulvy mají osm měsíců čas. Majitel Jamie Howard dal ostrov do prodeje za 4,25 milionu liber (122,6 milionu Kč). Ostrované začali shánět peníze na internetu, ale to nestačilo. Doufají, že jim pomůže Scottish Land Fund, dotovaný deseti miliony liber (288 milionů Kč) skotskou vládou právě pro financování takových operací.

„Spolkový majetek je naší cestu,“ říká třiatřicetiletá Emma McKieová, která vzpomíná na časy, kdy na tomto ostrově o rozloze 12 kilometrů čtverečních u západního pobřeží Skotska působil jeden vzkvétající zemědělský spolek.

Unikátní příležitost vlastnit „jeden z nejkrásnějších soukromých ostrovů severní Evropy“ vychvaluje malá reklamní brožura. Boháči z Ruska a Blízkého východu již projevili zájem.

Ostrované se obávali, aby je cizí kupec nevyhnal a nezabránil jim v přístupu na ostrov. „Kdybyste měli dost peněz, proč byste nechávali ostrov na pospas cizím, když si ho můžete ponechat pro sebe?“ říká Emma, která má společně se svou švagrovou Rebeccou Munroovou jedinou kavárnu na ostrově.

Ulva je se svým výhledem na horu Ben More a nádhernou kaskádu Eas Fors na sousedním ostrově Mull idylickým místem. Když návštěvníci přistanou s trajektem z Mullu, jejich první zastávkou je Boathouse café.

„Rodina mého muže žije na Ulvě desítky let. Pořádaly se vánoční oslavy a do základní školy tu chodilo mnohem více dětí,“ vzpomíná Rebecca Munroová. Boathouse navštíví ročně asi 5000 turistů. Ale nedaleko je opuštěný kostel a chátrající hotel.

Kdy začal úpadek?

V době svého rozkvětu žilo na Ulvě přes 800 obyvatel. Její úpadek začal v 17. století, když pozemkoví vlastníci vyhnali zemědělce ze Skotské vysočiny a z jejich polí udělali pastviny pro ovce. Hodně jich tehdy odešlo do Austrálie. Nejslavnější syn Ulvy Lachlan MacQuarie byl posledním koloniálním guvernérem Nového Jižního Walesu.

„Produktivita upadla, zemědělství upadlo, budovy jsou ve špatném stavu,“ konstatuje ředitel North West Mull Community Woodland Company John Addy. „Cílem odkupu Ulvy ostrovany je vše zlepšit, zvýšit produktivitu a ostrov znovu zalidnit,“ uvádí.

Ti mají před očima příklad sousedního ostrova Eigg, který jeho obyvatelé koupili v roce 1997. Předtím měl nejrozmanitější vlastníky, například bývalého olympijského vítěze v závodech na bobech Keitha Schellenberga. Od té doby se počet obyvatel téměř zdvojnásobil, ostrov má vlastní síť obnovitelné energie, rychlý internet a hudební festival.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...