14. dubna 2017 6:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pětaosmdesátiletý Nepálec se chystá na Mount Everest

Mount Everest. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mount Everest. | foto: Reuters

KÁTHMÁNDÚ Nepálský horolezec Min Bahádur Šerčan se pokusí o výstup na Mount Everest. Chce se stát znovu nejstarším člověkem, který nejvyššího vrcholu světa dosáhne. Podařilo se mu to už v roce 2008, když mu bylo 76 let, ale později rekord překonal osmdesátiletý Japonec. Šerčan, který má 17 vnuků a šest pravnuků, se podle agentury AP o výstup pokusí v květnu.

Titul nejstaršího pokořitele Mount Everestu v roce 2013 získal Japonec Joičiró Miuro, když na vrchol vylezl ve svých 80 letech. Šerčan se o obnovu svého prvenství snažil téhož roku v květnu, ale kvůli špatnému počasí musel výstup vzdát.

Je přesvědčen, že letos uspěje, jediné, co by mu v tom mohlo zabránit, je nepředvídatelnost počasí. Říká, že kvůli znovuzískání titulu do výšky 8848 metrů nepoleze; chce prý jenom sám sobě dokázat, že je toho schopen. „Nechci překonávat rekord někoho jiného, to není osobní soutěž s někým jiným. Chci si udělat svůj vlastní rekord,“ řekl Šerčan.

Šéf nepálského horolezeckého svazu Ang Cering Šerpa řekl, že nepochybuje o tom, že Šerčan díky svému odhodlání zdolá aspoň část výstupu. Až se z Mount Everestu vrátí, hodlá vést kampaň za propagaci míru a cestovat do oblastí konfliktů.

Loni na Mount Everest vystoupilo 450 lidí a letos se znovu očekává velký zájem. Pro lezce, kteří museli od výstupu kvůli zemětřesení ustoupit v roce 2015, je to totiž poslední možnost, jak využít svého prodlouženého povolení vydaného původně pro rok 2015.

ČTK