Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
31. prosince 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Petardy na Silvestra ohrožují zvířata. Jak domácí mazlíčky uklidnit?

Pes (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

PRAHA Odjet na Silvestra z města před ohňostroji a petardami či schovat domácí zvířata do tišších místností bytů radí jejich majitelům ochránci přírody. Rachot, výbuchy a blesky jsou přitom ve městech slyšet už od vánočních svátků a nejen psi a kočky je těžko snášejí.

Trpí i divoká a hospodářská zvířata, která při výbuších petard zděšeně utíkají a odlétají. Zejména v noční tmě však jejich vyplašení může dopadnout tragicky. Ochránci zvířat proto apelují na lidi, aby zábavní pyrotechniku omezili, nebo ji raději nepoužívali.

„Navrhovala bych majitelům psů vycestovat na hory nebo opuštěné místo, pokud pejsek to trauma má už několikátý rok, zhoršuje se a nepomáhají ani sedativa. Je to strašně problematické a lidé, kteří pyrotechniku používají, si to nedokážou představit. Je mezi nimi i spousta těch, kteří mají averzi vůči pejskařům,“ řekla ve středu Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody.

Doporučují se léky na zklidnění

Majitelé by měli být v kritické chvíli se zvířetem a svou přítomností ho uklidnit. Lze také podat přírodní prostředky či léky na zklidnění. Zvířata mají jemnější sluch než lidé, některá reagují na hluk až hystericky. Flegmatičtější psi a kočky zalezou třeba pod postel, jsou ale i tací, kterým zvědavost nedá, barevná světla za oknem pozorují.

Reakcí na stres může být i agrese, zvířata se brání ohrožení. Uklidní je, když je pán či paní vezmou do náruče. Některá zvířata se dají zabavit hrou a rozptýlit. V každém případě nesmí zůstat vyděšené zvíře samo. Nacvičit zvíře, aby se petard a ohňostrojů nebálo, je podle veterinářů možné. Většinou je to spojeno s celkovým výcvikem.

Podle Nezmeškalové si lidé neuvědomují, že petardy a ohňostroje jsou problémem i pro zvířata z volné přírody. „Ptáci během dne potřebují být aktivní a stále shánět potravu, protože metabolismus je hrozně rychlý, a když se vzbudí uprostřed noci a začnou ve stresu poletovat, jsou schopni vyčerpáním padnout a namístě být mrtví,“ zdůraznila.

Ohňostroj škodí ptactvu

V Praze je podle Nezmeškalové každoročním problémem, že vyplašení ptáci naráží do trolejového vedení. Před lety byl novoroční ohňostroj odstřelován z hladiny Vltavy, poté co ale byly zraněny labutě, se přesunul zpátky na Letnou a nyní se bude odpalovat z Vítkova.

Český svaz ochránců přírody podle Nezmeškalové rozhodně nechce, aby byly ohňostroje plošně zakázány. „Je to věc každého z nás, zda si rachejtle koupí či nikoliv. Důležité je, aby každý kupující věděl, co všechno zakoupením a použitím rachejtle způsobí,“ uvedla.

Ohňostroje mohou mít i negativní dopad na životní prostředí. V suchém období, které je nyní, mohou způsobit požáry. Obsahují nebezpečné látky a zůstává po nich odpad.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.