16. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Piano z Casablanky se prodalo za půl milionu dolarů

z filmu Casablanca | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy z filmu Casablanca |

NEW YORK Za půl milionu dolarů (asi 9,7 milionu korun) se v New Yorku vydražilo piano z kultovního snímku Casablanca z roku 1942, jehož hvězdami byli Humphrey Bogart a Ingrid Bergmanová. Konečná cena zůstala za očekáváním aukční síně Sotheby's, která předpokládala výnos mezi 800.000 až 1,2 milionu dolarů.

Jde o piano, které se ve filmu objevuje v retrospektivní scéně z Paříže. Hraje v ní na něj herec Dooley Wilson, jenž ve filmu ztvárnil postavu Sama. Jeho podání skladby As Time Goes By přitom naslouchá Bogart v roli Ricka a Bergmanová v roli Ilsy.

Diváci ale ve filmu slyší zvuk úplně jiného piana, na něž opodál hrál jiný hráč. Wilson byl trumpetista, ne pianista. "Hru tak jenom napodobuje," podotkl David Redden z aukční síně Sotheby`s.

ČTĚTE TAKÉ:

Nástroj se neprodával poprvé. V roce 1988 byl přitom, když si jej pořídil japonský kupec za 154.000 dolarů. Nyní se omšelé, na zeleno natřené piano do aukční síně vrátilo. Je menší než běžná piana. Má 58 kláves, což je o 30 méně, než je obvyklé.

"Je to kavárenské piano. Je navržené tak, aby se dalo snadno přemisťovat od jednoho stolu ke druhému," řekl deníku The New York Times Redden. Hudebník se díky tomu mohl po kavárně pohybovat podobně jako třeba houslista.

Suvenýry z Hollywoodu táhnou

Trh s hollywoodskými suvenýry v posledních letech zaznamenává rozmach. Bílé šaty, které na sobě měla Marilyn Monroeová ve filmu Slaměný vdovec z roku 1955, se například předloni prodaly za rekordních 5,6 milionu dolar. Modré šaty Judy Garlandové ze snímku Čaroděj ze země Oz z roku 1939 se pak letos v listopadu vydražily za 480.000 dolarů.

Casablanca je považována za jeden z klenotů světové kinematografie. Hvězdně obsazené milostné drama odehrávající se ve válečných kulisách natočil americký režisér maďarského původu Michael Curtiz. Třemi Oscary ověnčený film měl premiéru před více než 70 lety, 26. listopadu 1942 v New Yorku.

Příběh romantického melodramatu se odehrává v roce 1941 v marocké Casablance, která tehdy spadala pod správu vichistické Francie, a do níž mířily tisíce uprchlíků toužících získat na cestu do Ameriky víza. Bogart hraje vlastníka kavárny, jenž překoná svou hrdost a pomůže uprchnout své dávné lásce a jejímu muži před nacisty.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?