Úterý 27. září 2022, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Piloti nad Irskem spatřili zářící, rychle letící objekt. Spekulují o UFO

Magazín

  19:08
Dublin - Irsko vyšetřuje neobvyklý případ. Několik pilotů v pátek nahlásilo, že v blízkosti letadla u irského pobřeží uviděli „něco“ zářivého, co se velmi rychle pohybovalo. Spekuluje se, že šlo nejspíš o prach či meteorit, na výsledky šetření se čeká.
Šlo v Irsku o UFO nebo o meteorit? (ilustrační foto)

Šlo v Irsku o UFO nebo o meteorit? (ilustrační foto) foto: iDNES.tv

Oumuamua jako mimozemská sonda? Pravdu se už nikdy nedozvíme, tvrdí čeští astronomové

Vše začalo v pátek v 6:47 místního času, kdy pilotka společnosti British Airways kontaktovala řídící věž letiště v Sahnnonu. Zajímala se, jestli v prostoru neprobíhá nějaké vojenské cvičení, jelikož na obloze spatřila „něco“, co se velice rychle pohybovalo. Ale řídící věž vyloučila, že by v místě nějaké cvičení probíhalo, napsal server BBC.com.

Pilotka při letu z kanadského Montrealu na londýnské letiště Heathrow sdělila, že viděla velmi jasné světlo a že se objekt dokonce přiblížil k levé straně letadla. „Pak objekt zmizel na sever,“ vypověděla pilotka.

K diskuzi se připojil i další pilot, který tvrdil, že viděl několik objektů pohybujících se po stejné trajektorii, které byly velice jasné. 

Jiný pilot přišel s vysvětlením, že by mohlo jít o meteorit nebo jiný objekt prolétávající zemskou atmosférou.

Astronom Apostolos Christou z armaghského planetária řekl, že piloti pravděpodobně viděli kousek prachu vstupujícího do zemské atmosféry ve vysoké rychlosti. „Nejpravděpodobněji to byla padající hvězda,“ řekl Christou. „Nedá se to s přesností z výpovědi pilotů určit, ale mohlo to být velké jako vlašský ořech nebo jablko,“ sdělil astronom a dodal, že se v listopadu podobné jevy hojně vyskytují.

Jeho slova potvrzuje i novinář specializující se na letectví Gerry Byrne. „S velkou pravděpodobností to byly meteority. Není výjimkou, že meteority létají pod nízkým úhlem a v blízkosti zemské atmosféry,“ uvedl Byrne.

Že by planetu Zemi navštívila posádka mimozemské civilizace, je tak spíše nepravděpodobné, událost však vyvolala zájem mezi nadšenci UFO.

Společnost zodpovědná za leteckou bezpečnost v Irsku IAA výpovědi leteckých posádek zařadila do složky. „Report prošetříme v běžném procesu důvěrného vyšetřování událostí,“ uvedla společnost.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...