Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Piloti nad Irskem spatřili zářící, rychle letící objekt. Spekulují o UFO

Šlo v Irsku o UFO nebo o meteorit? (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šlo v Irsku o UFO nebo o meteorit? (ilustrační foto) | foto: iDNES.tv

Dublin Irsko vyšetřuje neobvyklý případ. Několik pilotů v pátek nahlásilo, že v blízkosti letadla u irského pobřeží uviděli „něco“ zářivého, co se velmi rychle pohybovalo. Spekuluje se, že šlo nejspíš o prach či meteorit, na výsledky šetření se čeká.

Vše začalo v pátek v 6:47 místního času, kdy pilotka společnosti British Airways kontaktovala řídící věž letiště v Sahnnonu. Zajímala se, jestli v prostoru neprobíhá nějaké vojenské cvičení, jelikož na obloze spatřila „něco“, co se velice rychle pohybovalo. Ale řídící věž vyloučila, že by v místě nějaké cvičení probíhalo, napsal server BBC.com.

Pilotka při letu z kanadského Montrealu na londýnské letiště Heathrow sdělila, že viděla velmi jasné světlo a že se objekt dokonce přiblížil k levé straně letadla. „Pak objekt zmizel na sever,“ vypověděla pilotka.

K diskuzi se připojil i další pilot, který tvrdil, že viděl několik objektů pohybujících se po stejné trajektorii, které byly velice jasné. 

Jiný pilot přišel s vysvětlením, že by mohlo jít o meteorit nebo jiný objekt prolétávající zemskou atmosférou.

Astronom Apostolos Christou z armaghského planetária řekl, že piloti pravděpodobně viděli kousek prachu vstupujícího do zemské atmosféry ve vysoké rychlosti. „Nejpravděpodobněji to byla padající hvězda,“ řekl Christou. „Nedá se to s přesností z výpovědi pilotů určit, ale mohlo to být velké jako vlašský ořech nebo jablko,“ sdělil astronom a dodal, že se v listopadu podobné jevy hojně vyskytují.

Jeho slova potvrzuje i novinář specializující se na letectví Gerry Byrne. „S velkou pravděpodobností to byly meteority. Není výjimkou, že meteority létají pod nízkým úhlem a v blízkosti zemské atmosféry,“ uvedl Byrne.

Že by planetu Zemi navštívila posádka mimozemské civilizace, je tak spíše nepravděpodobné, událost však vyvolala zájem mezi nadšenci UFO.

Společnost zodpovědná za leteckou bezpečnost v Irsku IAA výpovědi leteckých posádek zařadila do složky. „Report prošetříme v běžném procesu důvěrného vyšetřování událostí,“ uvedla společnost.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....