Úterý 12. prosince 2023, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Písnička namířená proti aerolinkám hitem na You Tube

Magazín

  9:36
Kanadský hudebník Dave Carroll se svérázně pomstil letecké společnosti United Airlines za to, že zavinila poškození jeho oblíbené kytary. Složil píseň v country stylu s názvem "United Breaks Guitars" (United lámou kytary) a vystavil ho na server You Tube. Od té doby, co se klip objevil na internetu, ho vidělo rekordních 3,7 milionu lidí.

Dave Carroll foto: Reprofoto

Kytara v ceně 3000 dolarů ( 54 024Kč) se zpěvákovi rozbila minulý rok na letišti v Chicagu kvůli neopatrné manipulaci letištních zřízenců. Společnost United Airlines přislíbila zaplatit zpěvákovi náhradu teprve poté, co se na internetu objevila jeho píseň. Ta se stala pro pověst aerolinek hotovou katastrofou.

Vzhedem k tomu, jaký měla první píseň úspěch, se umělec rozhodl složit další kusy na podobné téma. A tak brzy bude ke shlédnutí například píseň o jeho tahanicích s oddělením péče o zákazníky, u kterého se bezvýsledně pokoušel vyjednat náhradu škody. Po několikaměsíčních útrapách se rozhodl vzít vše do vlastních rukou."Zeptal jsem se sám sebe: kdyby byl Michael Moore hudebník, co by udělal? A tak jsem se rozhodl napsat písničky o aerolinkách, natočit k nim klipy a podělit se o ně se světem," řekl před pár dny v britském rozhlase. "Stanovil jsem si cíl, aby moje dílo viděl alespoň milion lidí, ale dneska je jich už 3,7 milionů!" dodal.

Poté, co video vystavil na internet, ho společnost United Airlines kontaktovala a nabídla mu, že zaplatí všechny výdaje spojené s opravou kytary. Navíc mu chtěla věnovat letecké vouchery v hodnotě 1200 dolarů. Carroll však odmítl se slovy, aby aerolinky raději částku věnovali na charitativní účely. "Určitě to chtěli jenom smést ze stolu," citoval hudebníka list The Daily Telegraph.

Nápad mu ale v každém případě jistý finanční obnos přinesl. Jeho první píseň se totiž stala 20. nejlépe prodávaným dílkem internetové hudební prodejny Itunes v Kanadě.