Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pivovarnické Nizozemsko pokouší štěstí s pěstováním vína

Bílé víno - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bílé víno - ilustrační foto | foto: Shutterstock

AMSTERODAM Příliš chladno, příliš vlhko a ne dost slunečního svitu. Po staletí bylo pivovarnické Nizozemsko odsouváno coby země, kde nejde vysadit vinice a vyrábět slušné víno - až doteď, napsala agentura AFP.

Díky novým kříženým odrůdám vína pocházejícím převážně z Německa nizozemský vinařský průmysl vzkvétá. Odolnější kultivary umožnily zvýšit rozlohu a kapacitu vinic více než šestinásobně za posledních osm let.

Nové odolnější odrůdy

"Tyto nové odrůdy odolávají lépe plísňovým chorobám, hrozny dozrávají rychleji a jsou lépe přizpůsobené holandskému podnebí," řekl pětapadesátiletý vinař Job Huisman, který víno pěstuje na malé farmě u města Drempt na východě země.

ČTĚTE TAKÉ:

Klasické odrůdy, jako je Ryzlink, Auxerrois či Rulandské šedé, měly vždycky problém růst a zrát v holandských podmínkách s výjimkou oblastí na jižním okraji státu, dodal Huisman, který se s manželkou těší na novou sklizeň bílého polosladkého vína z dvouhektarové vinice.

Nizozemské vinařství nabralo spád počátkem 90. let minulého století, kdy se začaly objevovat nové odrůdy díky křížení v Německu, Rakousku a Maďarsku, řekl mluvčí místního vinařského cechu Theo Mellenberg. Mezi nejoblíbenější v současnosti v Nizozemsku patří kultivary Johanniter a Solaris, které vstoupily na trh v roce 2000 a 2004.

Před šesti lety se do vinařství rozhodli pustit Huismanovi, které k tomu přiměla láska k vínu i práce coby dobrovolníci na jiných, už existujících vinicích. "Jsem synem farmáře, a tak přimět víno, aby rostlo, nebylo nijak těžké," řekl Huisman. "Spoustu jsem se toho ale musel naučit o tom, co dělat pak, až víno dozraje," dodal s širokým úsměvem.

Nyní s manželkou vyrábějí šest různých vín v plné škále červené, bílé a růžové ze svých vůči počasí odolných odrůd. Ročně vyprodukují téměř 4000 litrů vína. Jejich Nieuw Tivoli 2011 před časem získalo první cenu v kategorii míchaných bílých vín v soutěži, kterou pro nové vinné kultivary pořádá vinařský ústav v porýnském Freiburgu na jihozápadě Německa. Víno Huismanových tu soutěžilo proti 142 dalším z Německa, Dánska a Itálie; všechna byla vyrobena z odrůd vyšlechtěných freiburským vinařským ústavem.

Skvělé víno z Nizozemska? 'Buďme realisty'

"Před patnácti lety, když jsem ochutnal holandské víno, tak se jednoduše nedalo pít," řekl Nicolaas Klei, nizozemský vinařský odborník, který o této problematice napsal několik knih. I nadále ale zůstává spíše skeptikem, pokud jde o kvalitu holandských vín. "Dneska bych řekl, že to není tak špatné... v tom nejlepším případě," dodal s tím, že nové odrůdy nemohou konkurovat těm klasickým. "Musíme být realisté. V Nizozemsku se nikdy nepodaří vyprodukovat skvělé víno."

Jiní vinařští odborníci, jako je například Hans Duijker, ale míní, že skutečný problém neleží ani tak v otázce kvality, jako efektivitě nákladů na výrobu slušného vína v Nizozemsku. "Půda, stroje, infrastruktura a pracovní síla stojí v Nizozemsku víc než v mnoha jiných zemích," řekl Duijker. "Stojí zhruba 11 až 12 eur (asi 270 až 300 korun) vyrobit dobré holandské víno. V obchodech najdete vína stejné nebo lepší kvality za mnohem méně," dodal.

To ale nizozemské vinaře neodrazuje. Podle údajů centrálního statistického úřadu bylo v roce 2003 v zemi asi 36 hektarů vinic. Do loňského roku tato plocha stoupla na 165 hektarů, ovšem podle vinařského cechu pokrývají vinice ještě mnohem větší oblast - asi 240 hektarů.

I když je to pořád minimum v porovnání s takovými tradičními vinařskými giganty, jako je Francie s více než 750.000 hektary vinic, "na zemi, která nemá žádnou skutečnost vinařskou tradici, to je víc než dost!" tvrdí mluvčí cechu Mellenberg.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...