Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zapalovače a sáčky v žaludcích želv a ptáků. Plast devastuje mořské ekosystémy.

Během nesmysleného koloběhu stačí drobné kousky plastu spolykat polovina... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během nesmysleného koloběhu stačí drobné kousky plastu spolykat polovina... | foto: Reprofoto

Experti varují před velkým množstvím plastů v přírodě již desítky let. Jeho produkce však neustále stoupá. I přes početné kampaně podporující třídění odpadu, umělá hmota stále ohrožuje přírodu. „V roce 2050 bude v moři více plastu než ryb,“ varují experti, podle kterých má v současnosti už každý mořský pták v těle kus plastu.

Na hladině Tichého oceánu se vyskytují obrovské ostrovy plovoucích plastů. Odpadu, kterého se může každý člověk ekologicky zbavit, stačí jednoduchá věc - recyklovat. Umělá hmota vyhozená společně se směsným odpadem se dostává do Tichého oceánu, tím se lidé nepořádku nezbaví, vlny umělou hmotu vyplaví na městské pláže a odlehlé ostrovy.

Ne všechen odpad se dostane ke břehům, jeho velká část končí v organismech mořských živočichů. Během nesmyslného koloběhu stačí drobné kousky plastu spolykat polovina populace želv a ryb. Horší je to v případě mořského ptactva, částečky plastu má v žaludku již každý opeřenec, tvrdí studie na stránkách washingtonpost.com.

Velká část plastů končí v organismech mořských živočichů.

Pro představu, plovoucího odpadu je v mořích tolik, že kdybychom jej všechen sesbírali a nacpali do pytlů, postavili bychom z nich barikádu napříč všemi světovými břehy mezi námi a mořem.

Spučasná společnost však tento problém příliš neřeší. Světové ekonomické fórum předpokládá, že plovoucího odpadu v průběhu let přibude. Pokud budeme i nadále produkovat plasty ve stejném tempu, bude v roce 2050 v oceánech více odpadu než ryb, uvedla nezisková organizace v tiskové zprávě.

Podle organizace se celosvětové použití plastů zvýšilo 20x za posledních 50 let a očekává se, že se opět zdvojnásobí v příštích 20 letech. V roce 2050 budeme vyrábět více než 3 krát tolik plastových výrobků, než v roce 2014.

I přes početné kampaně podporující třídění odpadu, umělá hmota ohrožuje...

I když ekologové vynakládají velké úsilí, aby se tyto umělé výrobky zrecyklovaly nebo byly znovu použity, třetina vyrobených plastů sběrnému systému unikne a skončí právě v mořích, nebo ještě hůř - v žaludcích živočichů. To představuje asi 80 000 tun plastů za rok. „Je to 5 pytlů plastů na jednu stopu (cca 30 cm) pobřeží,“ přibližuje množství Jenna Jambeck z Univerzity v Georgii.

Na výrobu plastů se přitom spotřebuje šest procent světové produkce ropy (číslo které se zvýší na 20 procent do roku 2050) a jedno procento z rozpočtu světové spotřeby uhlíku (maximální množství emisí, které může svět vyprodukovat, aby předešel zvyšování globální teploty o 2 stupně Celsia). V roce 2050, jak zprávy říkají, budeme spotřebovávat 15 procent z našeho uhlíkového rozpočtu na výrobu lahví na sodu, plastové nákupní tašky a podobně.

Experti varují před velkým množstvím plastů v přírodě již desítky let. Jeho...

Plast v mořích způsobuje škodu 13 miliard dolarů ročně, především v cestovním ruchu, námořní dopravě a rybolovu.

Odpad narušuje také potravinovou bezpečnost lidí, kteří jsou závislí na rybolovu, jež tvoří hlavní zdroj jejich potravy.

Jak můžete pomoci?

  • Pečlivým tříděním odpadu
  • Nošením vlastní tašky na nákup
  • Vyhnout se koupi kosmetických a čistícíh výrobku, které obsahujé drobné plasotvé částice (peelingy, zubní pasty, sprchové gely)
  • Omezte kupování nápojů v PET láhvích. Investujte do láhve vyrobené z ekologického plastu, do které si nápoj sami připravíte.
  • Zkuste nepoužívat nádobí na jedno použití (plastové party talířky, kelímky, příbory)
  • Najděte vhodné alternativy k dětským a ženským hygienickým potřebám

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...