Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zapalovače a sáčky v žaludcích želv a ptáků. Plast devastuje mořské ekosystémy.

Během nesmysleného koloběhu stačí drobné kousky plastu spolykat polovina... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Během nesmysleného koloběhu stačí drobné kousky plastu spolykat polovina... | foto: Reprofoto

Experti varují před velkým množstvím plastů v přírodě již desítky let. Jeho produkce však neustále stoupá. I přes početné kampaně podporující třídění odpadu, umělá hmota stále ohrožuje přírodu. „V roce 2050 bude v moři více plastu než ryb,“ varují experti, podle kterých má v současnosti už každý mořský pták v těle kus plastu.

Na hladině Tichého oceánu se vyskytují obrovské ostrovy plovoucích plastů. Odpadu, kterého se může každý člověk ekologicky zbavit, stačí jednoduchá věc - recyklovat. Umělá hmota vyhozená společně se směsným odpadem se dostává do Tichého oceánu, tím se lidé nepořádku nezbaví, vlny umělou hmotu vyplaví na městské pláže a odlehlé ostrovy.

Ne všechen odpad se dostane ke břehům, jeho velká část končí v organismech mořských živočichů. Během nesmyslného koloběhu stačí drobné kousky plastu spolykat polovina populace želv a ryb. Horší je to v případě mořského ptactva, částečky plastu má v žaludku již každý opeřenec, tvrdí studie na stránkách washingtonpost.com.

Velká část plastů končí v organismech mořských živočichů.

Pro představu, plovoucího odpadu je v mořích tolik, že kdybychom jej všechen sesbírali a nacpali do pytlů, postavili bychom z nich barikádu napříč všemi světovými břehy mezi námi a mořem.

Spučasná společnost však tento problém příliš neřeší. Světové ekonomické fórum předpokládá, že plovoucího odpadu v průběhu let přibude. Pokud budeme i nadále produkovat plasty ve stejném tempu, bude v roce 2050 v oceánech více odpadu než ryb, uvedla nezisková organizace v tiskové zprávě.

Podle organizace se celosvětové použití plastů zvýšilo 20x za posledních 50 let a očekává se, že se opět zdvojnásobí v příštích 20 letech. V roce 2050 budeme vyrábět více než 3 krát tolik plastových výrobků, než v roce 2014.

I přes početné kampaně podporující třídění odpadu, umělá hmota ohrožuje...

I když ekologové vynakládají velké úsilí, aby se tyto umělé výrobky zrecyklovaly nebo byly znovu použity, třetina vyrobených plastů sběrnému systému unikne a skončí právě v mořích, nebo ještě hůř - v žaludcích živočichů. To představuje asi 80 000 tun plastů za rok. „Je to 5 pytlů plastů na jednu stopu (cca 30 cm) pobřeží,“ přibližuje množství Jenna Jambeck z Univerzity v Georgii.

Na výrobu plastů se přitom spotřebuje šest procent světové produkce ropy (číslo které se zvýší na 20 procent do roku 2050) a jedno procento z rozpočtu světové spotřeby uhlíku (maximální množství emisí, které může svět vyprodukovat, aby předešel zvyšování globální teploty o 2 stupně Celsia). V roce 2050, jak zprávy říkají, budeme spotřebovávat 15 procent z našeho uhlíkového rozpočtu na výrobu lahví na sodu, plastové nákupní tašky a podobně.

Experti varují před velkým množstvím plastů v přírodě již desítky let. Jeho...

Plast v mořích způsobuje škodu 13 miliard dolarů ročně, především v cestovním ruchu, námořní dopravě a rybolovu.

Odpad narušuje také potravinovou bezpečnost lidí, kteří jsou závislí na rybolovu, jež tvoří hlavní zdroj jejich potravy.

Jak můžete pomoci?

  • Pečlivým tříděním odpadu
  • Nošením vlastní tašky na nákup
  • Vyhnout se koupi kosmetických a čistícíh výrobku, které obsahujé drobné plasotvé částice (peelingy, zubní pasty, sprchové gely)
  • Omezte kupování nápojů v PET láhvích. Investujte do láhve vyrobené z ekologického plastu, do které si nápoj sami připravíte.
  • Zkuste nepoužívat nádobí na jedno použití (plastové party talířky, kelímky, příbory)
  • Najděte vhodné alternativy k dětským a ženským hygienickým potřebám

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...