Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Plesu všech plesů ubylo peněz

Tanečníci na Plesu v Opeře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tanečníci na Plesu v Opeře | foto: ČTK

VÍDEŇ Ve čtvrtek večer proběhl ve Státní opeře v rakouské metropoli již 53. ročník Plesu v opeře. Slavný ples přivítal letos více než pět tisíc hostů. Jeho obvyklá pompéznost byla zčásti ochuzena vlivem ekonomické krize a nedostatkem celebrit. Hlavní hvězdou večera se stala herečka Nicollette Sheridanová, která je známá především z oblíbeného amerického seriálu Zoufalé manželky.

Událost označovaná jako „ples všech plesů“ byla tento rok poprvé zahájena hudbou rakouského skladatele Josefa Haydna. V letošním roce uplyne dvě stě let od jeho úmrtí. Pro zahajovací valčík debutantek nový autor Edgar Kummer připravil mnohem náročnější choreografii, než tomu bylo v minulých ročnících. Jak uvedla agentura APA, i přes nevydařenou generální zkoušku si s ní ale všech 160 párů poradilo velmi dobře. Vrcholem čtyřminutového vystoupení byla složitá kreace nazvaná Květina života. V programu figurovala také vystoupení baletu Státní opery nebo pěvecké vložky v podání sopranistky Tamary Iveriové a tenora Ramóna Vargase.

Herečka Nicolette Sheridanová na Plesu v Opeře (uprostřed)Nicollette Sheridanová, herečka ze seriálu Zoufalé manželky, zaujala roli největší celebrity. Novináři a fotografové ji obklíčili již při příjezdu a podle APA ji málem rozmačkali. Prodrat se mezi nimi jí tak pomohli až její osobní strážci. Herečka přitom v obavě o svou róbu cestou vykřikovala: „Moje šaty, moje šaty!“ V pozdějších rozhovorech neváhala upozornit na „agresivní rakouské paparazzi“.

Vzhledem k této události a svému silnému nachlazení se na akci zdržela pouhé dvě hodiny. „Je silně nastydlá, skutečně nemocná,“ poznamenal ke zdravotnímu stavu hvězdy stavební magnát Richard Lugner, který každoročně zve některou světovou celebritu. V minulosti pozvání přijaly například Paris Hiltonová, Claudia Cardinalová, Sophia Lorenová nebo podnikatelka českého původu Ivana Trumpová.

Vrchol plesové sezony
Na slavnosti nesměl chybět ani rakouský prezident Heinz Fischer nebo kancléř Werner Faymann. Přišel také bývalý rakouský ministr financí Karl-Heinz Grasser se svou manželkou Fionou Swarovskou, dědičkou světoznámé sklářské firmy. Podle tiskových zpráv ale rapidně ubylo šéfů velkých firem i bankovních institucí. Stojí za tím prý ekonomická krize.

Právě nepříliš příznivá hospodářská situace se stala častým námětem diskusí v kuloárech. Přiznal to i sám vicekancléř a předseda rakouských lidovců Josef Pröll. Zároveň je ale přesvědčen, že právě v této nelehké době lidé někde potřebují „načerpat sílu k optimismu“. Akce jako tento ples by jim k tomu měly pomoci. Podobný postoj zaujal i Faymann, který setkání rakouské smetánky ve Státní opeře navštívil letos poprvé jako kancléř. Šéf rakouských sociálních demokratů řekl, že „je nepříjemné ukazovat optimismus, když se hospodářství nedaří. Ale je to potřeba.“

Večer zaznamenal také několik novinek. Vstupní prostor do budovy Opery byl vůbec poprvé vyhříván a na plochých obrazovkách nainstalovaných v barech mohli hosté živě sledovat slavnostní zahájení. Nejlevnější vstupenky za 230 eur (asi 6600 korun), stejně jako lístek do lóže za sedmnáct tisíc eur (necelých 490 tisíc korun), byly beznadějně vyprodány.
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...