20. prosince 2012 9:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Po 70 letech pošta doručuje vánoční pozdravy z války

Staré dopisy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Staré dopisy (ilustrační foto) | foto: Reuters

BERLÍN Němečtí vojáci na tehdy okupovaném britském ostrově Jersey v Lamanšském průlivu psali do vlasti za 2. světové války vánoční pozdravy. Ty ale tehdy byly ukradeny, a tak docházejí na cílové adresy ještě po sedmi desetiletích, píše agentura DPA.

Když drží Engelbert Josef Bergmann v rukou malý zažloutlý pohled s červenými plachetnicemi a nápisem "Greetings" (Mnoho pozdravů), utírá si slzy. Dopis je svědectvím dějin, neboť pozdrav pochází z 2. světové války. Napsal ho v prosinci 1941 někdejší soused, tehdy voják, a adresoval jej Bergmannově dědečkovi Josefovi. Podán byl na ostrově Jersey a po 71 letech konečně došel do hesenského Mühlheimu.

Bergmann čte úhledné ručně psané řádky: "Veselé Vánoce a zdravý nový rok přeje vojín Emil Adam. Moc ode mě pozdravuj Maierovy, Fischerovy a Melcherovy." Vpravo jsou předtištěné vánoční pozdravy v angličtině. Prostá slova v přání přinášejí Bergmannovi úlevu, ale nedokáže popsat smíšené pocity, které měl, když jej před pár týdny překvapila zpráva o opožděné vánoční poště.

U Bergmanna to bylo podobné jako u jiných příjemců. "Někteří dopisy nechtějí," říká pracovník německé pošty. Také dcera Emila Adama odmítla dopis přijmout. Možná proto, že s takovou starou záležitostí nechtěla mít nic společného. Jiní zase dostanou strach, že pozdravy z 2. světové války by mohly odhalit národně-socialistické smýšlení odesílatelů, domnívá se pošta.

Dopisy dostanou ještě před svátky

Získání právě takových informací pravděpodobně bylo cílem skupiny mladíků, kteří vánoční pozdravy německých vojáků ukradli v prosinci 1941 v polním poštovním úřadě na Jersey. "Asi to byli teenageři, kteří to chápali jako formu odporu proti německým okupantům," domnívá se zástupce pošty na Jersey Michael McNally. Dohromady tehdy zmizelo 86 dopisů.

Opět se objevily teprve v roce 2006. Ostrovnímu archivu je odkázal jeden z účastníků loupeže. Dopisy byly otevřeny, jejich obsah byl přeložen a byly vyhotoveny kopie. "Archiv nás letos požádal, abychom co nejvíce dopisů doručili adresátům nebo jejich potomkům," říká McNally. Ve spolupráci německé Deutsche Post, Červeného kříže a vojenských historiků se brzy našlo deset adresátů. Někteří mají dopisy dostat ještě před svátky.

Například v úterý (18. prosince) byly čtyři dopisy odeslány do Offenbachu. Dopisy, které byly napsány 16. a 17. prosince 1941, téměř přesně po 71 letech přicházejí na určené adresy. Engelbert Josef Bergmann teď chce vánoční pozdravy z ostrova Jersey vyřídit zmíněným rodinám sousedů, jak si to přál pisatel.

Ostrov Jersey

Ostrov Jersey

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.