Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Po Obamovi pojmenovali prehistorickou ještěrku. Má podobné zuby

Po Baracku Obamovi pojmenovali prehistorickou ještěrku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po Baracku Obamovi pojmenovali prehistorickou ještěrku. | foto: Reuters

WASHINGTON Po americkém prezidentovi Baracku Obamovi byla pojmenována prehistorická ještěrka. Podle vědců z Yaleovy univerzity vděčí prezident za vstup do přírodovědeckých publikací pod jménem Obamadon gracilis svému úsměvu a tvaru zubů.

Obamovo jméno ponese drobná ještěrka, která se živila hmyzem. Byla poprvé objevena už v roce 1974 v americkém státě Montana a byla identifikována jako Leptochamops denticulatus. Nyní vědci přišli na to, že jde o chybnou klasifikaci a že jde o zcela nový druh.

Obamadon gracilis (na obrázku vlevo dole) je jedním z devíti nových druhů, o kterých v pondělí informovala odborná revue Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vědci z Yaleovy univerzity užili výraz Obamadon, což v latině znamená Obamovy zuby, a gracilis, tedy útlý, hubený. "Ta ještěrka měla takové velmi dlouhé a rovné zuby a Obama má také dlouhé, rovné řezáky a ohromný úsměv," řekl agentuře Reuters paleontolog Nick Longrich.

Jako mnoho dalších prehistorických zvířat obamadon vyhynul před 65 miliony let, kdy Zemi zasáhl velký asteroid.

Vědci čekali, až bude po volbách

Longrich uvedl, že čekal s pojmenováním nového druhu až po prezidentských volbách v listopadu. "Kdyby prohrál a my po něm pojmenovali vyhynulou ještěrku, vypadalo by to, že do něj kopeme, když je na zemi," řekl Longrich.

Romneydon nikdy nepadal v úvahu a Clintondon nezněl dobře, dodal Longrich v narážce na poraženého kandidáta Mitta Romneyho a exprezidenta Billa Clintona.

Obama není první politik, po kterém je pojmenován živočišný druh. Vyhynulý druh lenochoda se jmenuje Megalonyxx jeffersonii podle někdejšího amerického prezidenta Thomase Jeffersona, který byl také amatérským paleontologem a lenochoda zkoumal. V roce 2005 pojmenovali entomologové podle členů bývalé republikánské administrativy tři brouky z čeledi lanýžovníkovití - agathidium bushi, agathidium cheneyi a agathidium rumsfeldi.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....