12. prosince 2012 10:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Po Obamovi pojmenovali prehistorickou ještěrku. Má podobné zuby

Po Baracku Obamovi pojmenovali prehistorickou ještěrku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po Baracku Obamovi pojmenovali prehistorickou ještěrku. | foto: Reuters

WASHINGTON Po americkém prezidentovi Baracku Obamovi byla pojmenována prehistorická ještěrka. Podle vědců z Yaleovy univerzity vděčí prezident za vstup do přírodovědeckých publikací pod jménem Obamadon gracilis svému úsměvu a tvaru zubů.

Obamovo jméno ponese drobná ještěrka, která se živila hmyzem. Byla poprvé objevena už v roce 1974 v americkém státě Montana a byla identifikována jako Leptochamops denticulatus. Nyní vědci přišli na to, že jde o chybnou klasifikaci a že jde o zcela nový druh.

Obamadon gracilis (na obrázku vlevo dole) je jedním z devíti nových druhů, o kterých v pondělí informovala odborná revue Proceedings of the National Academy of Sciences.

Vědci z Yaleovy univerzity užili výraz Obamadon, což v latině znamená Obamovy zuby, a gracilis, tedy útlý, hubený. "Ta ještěrka měla takové velmi dlouhé a rovné zuby a Obama má také dlouhé, rovné řezáky a ohromný úsměv," řekl agentuře Reuters paleontolog Nick Longrich.

Jako mnoho dalších prehistorických zvířat obamadon vyhynul před 65 miliony let, kdy Zemi zasáhl velký asteroid.

Vědci čekali, až bude po volbách

Longrich uvedl, že čekal s pojmenováním nového druhu až po prezidentských volbách v listopadu. "Kdyby prohrál a my po něm pojmenovali vyhynulou ještěrku, vypadalo by to, že do něj kopeme, když je na zemi," řekl Longrich.

Romneydon nikdy nepadal v úvahu a Clintondon nezněl dobře, dodal Longrich v narážce na poraženého kandidáta Mitta Romneyho a exprezidenta Billa Clintona.

Obama není první politik, po kterém je pojmenován živočišný druh. Vyhynulý druh lenochoda se jmenuje Megalonyxx jeffersonii podle někdejšího amerického prezidenta Thomase Jeffersona, který byl také amatérským paleontologem a lenochoda zkoumal. V roce 2005 pojmenovali entomologové podle členů bývalé republikánské administrativy tři brouky z čeledi lanýžovníkovití - agathidium bushi, agathidium cheneyi a agathidium rumsfeldi.

ČTK, Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.