Vulkán, jehož dramatická páteční erupce rozzářila noční oblohu jasně červenou barvou, je na rozdíl od mnoha dalších islandských sopek poměrně dobře přístupný. Nachází se totiž jen asi 40 kilometrů od metropole Reykjavíku a lze se k němu snadno dostat po zhruba 90minutovém pochodu od nejbližší silnice.
Nejbližším městem je rybářský přístav Grindavík s 3500 obyvateli a nedaleko se nachází také známá islandská turistická atrakce - geotermální lázně Modrá laguna. V neděli již vedla k sopečnému kuželu v oblasti hory Fagradalsfjall stezka vyšlapaná turisty. Další se rozhodli zaplatit si vyhlídkový let nad oblastí ve vrtulníku.
Na Islandu vybuchla sopka. Dramatická podívaná lidi nadchla, radost má i zpěvačka Björk |
„Docela odporně to tady páchne. Ale nejzajímavější pro mě je odstín oranžové barvy - mnohem, mnohem temnější, než by člověk čekal,“ řekl agentuře AFP 21letý Ulvar Kari Johannsson, který lokalitu navštívil v neděli.
Ačkoli byla páteční erupce poměrně malá a kontrolovaná, z malého sopečného kužele v údolí Geldingadalur již vyteklo na 300 tisíc metrů krychlových lávy, uvedli experti. „Překvapilo mě hlavně to horko tady. Když jsme se blížili k místu, kde vyvěrá láva, stoupla teplota kolem nás o deset až 15 stupňů a obličeje nám zrudly,“ řekla Francouzka Émilie Saint-Mleuxová, která na Islandu studuje.
Oživení turistického ruchu?
Úřady v prvních hodinách po erupci lidem v přístupu bránily, později ale zátarasy na silnici odstranily. Od sobotního odpoledne už měli návštěvníci přístup k vulkánu povolený. Policisté na místě pouze dbali na to, aby lidé nechodili k tekoucí lávě příliš blízko. Znepokojení vzbuzuje rovněž zvýšená koncentrace škodlivých plynů v ovzduší, především pak oxidu siřičitého, kvůli níž musela být lokalita dnes znovu uzavřena, napsala agentura AFP.
Otázkou zůstává, do jaké míry bude moci Island využít erupce sopky k oživení turistického ruchu, který byl postižen pandemií nemoci covid-19. Země se nedávno znovu otevřela návštěvníkům ze zahraničí, kteří byli očkováni nebo chorobu prodělali.