Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po Hradci se potuluje paovce hřivnatá, strážníkům utíká

Magazín

  9:21
HRADEC KRÁLOVÉ - Po Hradci Králové se již druhý týden pohybuje paovce hřivnatá. Rohaté zvíře běhá po zahradách a silnicích ve čtvrti Nový Hradec Králové a mezi místními lidmi působí menší pozdvižení. Ovce je ale velmi plachá a při posledním pokusu strážníků o odchyt utekla do lesa.

paovce hřivnatá foto: ČTK

Strážníci se snažili zjistit, komu by paovce mohla patřit. Úspěšní ale nebyli. Žádnému místnímu chovateli či lesnímu hospodáři nechybí. Lidé si přitom podle mluvčí nejdříve mysleli, že jim po zahradách poskakuje muflon, kamzík nebo koza.

Paovce je vysoká asi 150 až 160 centimetrů. Má šedohnědou, dlouhou a udržovanou srst a dozadu zahnuté rohy. Strážníci žádají občany, aby jim v případě, že zvíře uvidí, dali vědět. Pokud se jim ji podaří chytit, měla by skončit v záchranné stanici v Jaroměři nebo v chovné stanici při hradeckém domu dětí a mládeže.

Paovce hřivnatá pochází z hor severní Afriky. Ačkoliv je příbuzná kozám, nemá bradku, ale hřívu na nohou a břiše. Výborně skáče a šplhá po skalách.

Vydrží také dlouho bez vody. Ve své původní domovině byla na mnoha místech vyhubena.

Strážníci v Hradci Králové z exotických zvířat nejčastěji chytají hady, kteří utečou chovatelům. Předloni chytili na místním letišti exotického nosála červeného. Zřejmě největší hon na zvíře zažil Hradec Králové v roce 1998, kdy divoký kanec proběhl několika čtvrtěmi, včetně centra, než jeho pouť ukončil v Žižkových sadech výstřel z kozlice.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat