Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po novinářích jsou fotbalovými mistry i čeští starostové

Magazín

  12:00
PRAHA/ TYCHY - Ještě než se rozeběhlo fotbalové mistrovství Evropy, má Česko už dva fotbalové týmy, které se staly mistry Evropy. Po novinářích, kteří své Euro v Polsku vyhráli koncem dubna, se totéž podařilo v obdobném turnaji i českým starostům. V pátek večer ve slezském městě Tychy zdolali ve finále Slováky 4:1. Řekl to trenér týmu Josef Zoser.
Fotbal - ilustrační foto

Fotbal - ilustrační foto foto: ČTK

Český tým poskládaný ze starostů-fotbalistů hrajících vesměs krajské soutěže vyhrál všech šest zápasů 32:6.

ČTĚTE TAKÉ:

Polsko před šampionátem fotbalem žije a podobných soutěží už se uskutečnilo několik. Turnaj starostů organizoval osobně primátor stotřicetitisícového slezského města. I když se hraje podle pravidel malého fotbalu a jen se šesti hráči v poli, české přípravy byly velkorysé - nominace původně čítala 40 jmen, z nichž při soustředění na vesnici na střední Moravě vznikl konečný výběr 22 hráčů.

Průměrný věk týmu je 41 let a jeho jádro má herní praxi z krajských soutěží, jeden ještě nedávno kopal divizi, druhý třetí ligu. Všichni starostují v obcích do 2000 obyvatel a pocházejí z celého Česka.

Třetí ligu hrával kdysi za Varnsdorf i třiašedesátiletý Zoser, v civilu starosta Jiřetína pod Jedlovou a také předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska, které vloni řešilo etnické napětí mezi Čechy a Romy v oblasti.

Teď má docela jiné starosti a v euforii dokonce nazul kopačky. "Byl skoro nejsilnější zážitek, co jsem s fotbalem kdy měl. Nečekali jsme to, ale dali jsme dohromady silnou partu," řekl z Polska Zoser.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Čeští starostové své soupeře válcovali hlavně šířkou kádru. "Rozdíl ve většině zápasů udělalo to, že máme vyrovnaný tým a mohli jsme rychle střídat," řekl Zoser. Při šesti hráčích v poli to znamená, že na tři posty v obraně se střídalo šest hráčů, na dva v záloze pět a jediné místo na hrotu si měnili tři útočníci.

V semifinále Češi vyřadili Italy 5:1, před tím nadělili výsledek 6:2 domácím Polákům. I když na hlavním stadionu v Tychy chodilo jen minimum diváků, finále se Slováky dorazili známí i skupina, která před zápasem i po zápase odehrála česko-slovenskou hymnu. Z Ostravy je to 80 kilometrů, od slovenských hranic jen o málo víc.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!