Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hudba, nakupování a levné řidičáky. Proto jezdí Číňané do Koreje

Magazín

  6:06
PEKING - Čínští zákazníci už nějakou dobu mají zdánlivě nenasytný hlad po jihokorejské populární hudbě, televizních seriálech, kosmetice a módě. Nyní na tento seznam přibyla další položka - řidičské průkazy.

Čína zakázala reklamy na drahé dárky foto: Reuters

V Číně potenciální řidiči často musejí čekat až rok, než se dočkají řidičského oprávnění, a zaplatí dvojnásobek zhruba 420 dolarů (asi 8400 Kč), na které je přijde v Jižní Koreji. To zvýšilo příliv Číňanů, kteří složí jihokorejské řidičské zkoušky, a pak si doma nechají řidičské oprávnění změnit na čínské.

ČTĚTE TAKÉ:

V jedné z autoškol na předměstí Soulu absolvuje výuku a testy asi 200 čínských uchazečů měsíčně. A zatímco polovina třídy poslouchá korejského přednášejícího, druhá polovina sleduje televizní obrazovku, kde běží výklad písemných testů v čínštině.

"V Jižní Koreji je snadné složit zkoušky na řidičák. I když jsem nervózní, je to rychlé a snadno pak jde průkaz změnit na čínský," cituje agentura Reuters šestačtyřicetiletou čínskou žačku, která se právě chystala vyrazit na svou první jízdu v Koreji.

Jižní Korea zmírnila pravidla pro vydávání řidičských průkazů a snížila počet hodin výuky na 13 včetně šesti hodin jízd. Díky tomu v Jižní Koreji za poslední tři roky získalo řidičský průkaz téměř 70.000 Číňanů.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat