Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Prorok Mohamed navždy‘. Pobožní punkeři propagují v Indonésii islám

Magazín

  6:00
Bandung - „Prorok Mohamed navždy,“ skandují mladí muslimští muzikanti z Indonésie. Místo toho, aby zpívali před mešitou, své poselství šíří na venkovním koncertě, kde je mnoho vyznavačů vůbec prvního islámského punkového hnutí v Indonésii.

Mladý pankáč - ilustrační foto. foto: Reprofoto z knihy 78-87 London Youth

V zemi s největší muslimskou většinou na světě, má islámský punk ve městech Jakarta, Surabaya a Bandung mnoho fanoušků. Vyznavači tohoto hudebního směru mají na hlavě často charakteristická „číra“ a nosí kožené bundy a volné džíny. Stejně tak jako původní punk-rockeři z Británie prý brojí proti establishmentu a vyznávají jistý druh rebelství. Vyjadřují to však hudbou, v níž odkazují na islámské hodnoty, zpívají o osvobození Palestiny a o sociálních tématech, které se týkají světové populace muslimů.

Mladí se v Indonésii nesmí večer scházet. Když je třikrát chytí, sezdají je

Ahmad Zaki, který je jedním ze zakladatelů hnutí, věří, že si lidé žánr punku často spojují se špatným chováním, a chce to změnit. „Můžeme se soustředit na jiné, více pozitivní věci,“ říká.

Mnoho členů islámského punkového hnutí hrálo dříve na ulici a jsou přesvědčení, že jim vstup do hnutí změnil život. Jiní členové je prý přesvědčují, aby si založili vlastní hudební skupiny a psali si vlastní texty.

Člen islámského punkového hnutí a bývalý alkoholik Reza Purnama tvrdí, že v hnutí jsou další lidé jako on. Ti prý pomalu přestávají pít alkohol a začínají psát pozitivnější hudební texty. „Lidé se na nás už nekoukají skrz prsty,“ říká Purnama. Vysvětluje, že členové hnutí byli dříve v konzervativní indonéské společnosti stigmatizováni.

Návštěvníci po každém koncertu skloní hlavy k modlitbě a poslouchají kázaní. Zakladatelé hnutí doufají, že to mnohé přiměje k větší zbožnosti.

Až 90 procent z 250 milionů obyvatel Indonésie je muslimského vyznání. Naprostá většina z nich přitom praktikuje umírněnou formu islámu.

Autor:

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat