Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Prorok Mohamed navždy‘. Pobožní punkeři propagují v Indonésii islám

Magazín

  6:00
Bandung - „Prorok Mohamed navždy,“ skandují mladí muslimští muzikanti z Indonésie. Místo toho, aby zpívali před mešitou, své poselství šíří na venkovním koncertě, kde je mnoho vyznavačů vůbec prvního islámského punkového hnutí v Indonésii.

Mladý pankáč - ilustrační foto. foto: Reprofoto z knihy 78-87 London Youth

V zemi s největší muslimskou většinou na světě, má islámský punk ve městech Jakarta, Surabaya a Bandung mnoho fanoušků. Vyznavači tohoto hudebního směru mají na hlavě často charakteristická „číra“ a nosí kožené bundy a volné džíny. Stejně tak jako původní punk-rockeři z Británie prý brojí proti establishmentu a vyznávají jistý druh rebelství. Vyjadřují to však hudbou, v níž odkazují na islámské hodnoty, zpívají o osvobození Palestiny a o sociálních tématech, které se týkají světové populace muslimů.

Ahmad Zaki, který je jedním ze zakladatelů hnutí, věří, že si lidé žánr punku často spojují se špatným chováním, a chce to změnit. „Můžeme se soustředit na jiné, více pozitivní věci,“ říká.

Mnoho členů islámského punkového hnutí hrálo dříve na ulici a jsou přesvědčení, že jim vstup do hnutí změnil život. Jiní členové je prý přesvědčují, aby si založili vlastní hudební skupiny a psali si vlastní texty.

Člen islámského punkového hnutí a bývalý alkoholik Reza Purnama tvrdí, že v hnutí jsou další lidé jako on. Ti prý pomalu přestávají pít alkohol a začínají psát pozitivnější hudební texty. „Lidé se na nás už nekoukají skrz prsty,“ říká Purnama. Vysvětluje, že členové hnutí byli dříve v konzervativní indonéské společnosti stigmatizováni.

Návštěvníci po každém koncertu skloní hlavy k modlitbě a poslouchají kázaní. Zakladatelé hnutí doufají, že to mnohé přiměje k větší zbožnosti.

Až 90 procent z 250 milionů obyvatel Indonésie je muslimského vyznání. Naprostá většina z nich přitom praktikuje umírněnou formu islámu.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Nutrilon: Mléko, které dětem chutná
Nutrilon: Mléko, které dětem chutná

Nemůžete kojit, a proto hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje by mohl být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat