Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počítač potvrdil pravost sporného Shakespeara

Magazín

  20:59
LONDÝN - Počítačový program vytvořený proto, aby pomáhal odhalit plagiáty, pomohl vědcům potvrdit domněnku o autorovi divadelní hry z 16. století. Jde o kus nazvaný Vláda Edwarda III., který nebyl signován. Podle britského vědce se na něm minimálně spolupodílel William Shakespeare.

Shakespeare. foto: SANG TAN ČTK

Literární vědci se už delší dobu přou o to, zda je Shakespeare skutečně autorem hry. Edward III. prý nese jeho rukopis, některé jeho pasáže ale jako by byly dílem někoho jiného. Jednomu z nich se nakonec povedlo hádanku rozluštit - jde o společné dílo Shakespeara a Thomase Kyda, dalšího populárního autora ze 16. století.

Brain Vickers, který přenáší literaturu na Londýnské univerzitě, došel k tomuto závěru s pomocí softwaru, který se využívá při odhalování plagiátů - z větší části hlavně na vysokých školách. Vickers porovnal pasáže z Edwarda III. s dalšími Shakespearovými díly a s pomocí programu nazvaným příznačně Pl@giarism, objevil více než 200 podobných sousloví o více než třech slovech. Obyčejně přitom k identifikaci pravého autora stačí v daném textu najít 20 takových sousloví.

Podobný výsledek přineslo i srovnání zbylých pasáží hry - těch, co "nezapadaly" do Shakespearova rukopisu - s úryvky z her Thomase Kyda.

Otázkou je, proč by Shakespeare - v době, kdy byl Edward III. publikován, mu bylo 32 let a už byl slavný - psal hru s někým jiným? Taková už byla doba, odpověděli liternární historici. Londýnská divadla v té době bojovala o diváky a jak rychle přišla s novými hrami, tak rychle je i stahovala a zařazovala ještě novější, aby si udržovala náskok před konkurencí. Tak zběsilému tempu nemohl jeden autor stačit - často se tudíž stávalo, že se na psaní her spolupodílelo víc autorů (hry se prý dokončovaly v řádu "týdnů" a autoři byli placení od "scén").

"Edward III. je toho dobrým příkladem," říká Vickers, "Shakespeare napsal tři scény na začátku a jednu pozdější, aby zaručil kontinuitu děje. Je to velmi dobrá hra, ale trpí právě nedostatkem souvislostí - osoby, které se objevují u Shakespeara, už v ní později nevystupují," dodal Vickers.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...