Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Počítač potvrdil pravost sporného Shakespeara

Folio Shakespearových dramat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Folio Shakespearových dramat. | foto: SANG TAN ČTK

LONDÝN Počítačový program vytvořený proto, aby pomáhal odhalit plagiáty, pomohl vědcům potvrdit domněnku o autorovi divadelní hry z 16. století. Jde o kus nazvaný Vláda Edwarda III., který nebyl signován. Podle britského vědce se na něm minimálně spolupodílel William Shakespeare.

Literární vědci se už delší dobu přou o to, zda je Shakespeare skutečně autorem hry. Edward III. prý nese jeho rukopis, některé jeho pasáže ale jako by byly dílem někoho jiného. Jednomu z nich se nakonec povedlo hádanku rozluštit - jde o společné dílo Shakespeara a Thomase Kyda, dalšího populárního autora ze 16. století.

Brain Vickers, který přenáší literaturu na Londýnské univerzitě, došel k tomuto závěru s pomocí softwaru, který se využívá při odhalování plagiátů - z větší části hlavně na vysokých školách. Vickers porovnal pasáže z Edwarda III. s dalšími Shakespearovými díly a s pomocí programu nazvaným příznačně Pl@giarism, objevil více než 200 podobných sousloví o více než třech slovech. Obyčejně přitom k identifikaci pravého autora stačí v daném textu najít 20 takových sousloví.

Podobný výsledek přineslo i srovnání zbylých pasáží hry - těch, co "nezapadaly" do Shakespearova rukopisu - s úryvky z her Thomase Kyda.

Otázkou je, proč by Shakespeare - v době, kdy byl Edward III. publikován, mu bylo 32 let a už byl slavný - psal hru s někým jiným? Taková už byla doba, odpověděli liternární historici. Londýnská divadla v té době bojovala o diváky a jak rychle přišla s novými hrami, tak rychle je i stahovala a zařazovala ještě novější, aby si udržovala náskok před konkurencí. Tak zběsilému tempu nemohl jeden autor stačit - často se tudíž stávalo, že se na psaní her spolupodílelo víc autorů (hry se prý dokončovaly v řádu "týdnů" a autoři byli placení od "scén").

"Edward III. je toho dobrým příkladem," říká Vickers, "Shakespeare napsal tři scény na začátku a jednu pozdější, aby zaručil kontinuitu děje. Je to velmi dobrá hra, ale trpí právě nedostatkem souvislostí - osoby, které se objevují u Shakespeara, už v ní později nevystupují," dodal Vickers.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?