Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počítač potvrdil pravost sporného Shakespeara

Magazín

  20:59
LONDÝN - Počítačový program vytvořený proto, aby pomáhal odhalit plagiáty, pomohl vědcům potvrdit domněnku o autorovi divadelní hry z 16. století. Jde o kus nazvaný Vláda Edwarda III., který nebyl signován. Podle britského vědce se na něm minimálně spolupodílel William Shakespeare.

Shakespeare. foto: SANG TAN ČTK

Literární vědci se už delší dobu přou o to, zda je Shakespeare skutečně autorem hry. Edward III. prý nese jeho rukopis, některé jeho pasáže ale jako by byly dílem někoho jiného. Jednomu z nich se nakonec povedlo hádanku rozluštit - jde o společné dílo Shakespeara a Thomase Kyda, dalšího populárního autora ze 16. století.

Brain Vickers, který přenáší literaturu na Londýnské univerzitě, došel k tomuto závěru s pomocí softwaru, který se využívá při odhalování plagiátů - z větší části hlavně na vysokých školách. Vickers porovnal pasáže z Edwarda III. s dalšími Shakespearovými díly a s pomocí programu nazvaným příznačně Pl@giarism, objevil více než 200 podobných sousloví o více než třech slovech. Obyčejně přitom k identifikaci pravého autora stačí v daném textu najít 20 takových sousloví.

Podobný výsledek přineslo i srovnání zbylých pasáží hry - těch, co "nezapadaly" do Shakespearova rukopisu - s úryvky z her Thomase Kyda.

Otázkou je, proč by Shakespeare - v době, kdy byl Edward III. publikován, mu bylo 32 let a už byl slavný - psal hru s někým jiným? Taková už byla doba, odpověděli liternární historici. Londýnská divadla v té době bojovala o diváky a jak rychle přišla s novými hrami, tak rychle je i stahovala a zařazovala ještě novější, aby si udržovala náskok před konkurencí. Tak zběsilému tempu nemohl jeden autor stačit - často se tudíž stávalo, že se na psaní her spolupodílelo víc autorů (hry se prý dokončovaly v řádu "týdnů" a autoři byli placení od "scén").

"Edward III. je toho dobrým příkladem," říká Vickers, "Shakespeare napsal tři scény na začátku a jednu pozdější, aby zaručil kontinuitu děje. Je to velmi dobrá hra, ale trpí právě nedostatkem souvislostí - osoby, které se objevují u Shakespeara, už v ní později nevystupují," dodal Vickers.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat