Rekonstrukce bude stát více než 200 milionů korun a začne příští rok. Letošní turistickou sezonu přípravy rekonstrukce nijak neovlivní, zdůraznil kastelán zámku Bohumil Norek.
Archeologický průzkum začal v Telči v říjnu 2017 a skončí na konci března. Archeologové už vyhloubili 12 sond. Na hradní zdi narazili v severovýchodní části zámku pod malým dvorkem. „Podařilo se nám zjistit vnitřní část domu, představuji si ho jako věžový palác s podlažím, protože ve stěnách byly kapsy pro trámy,“ řekl Zimola. Výzkum se zastavil v hloubce čtyř metrů. Pokračovat nebylo podle Zimoly z bezpečnostních důvodů možné.
Lze ale předpokládat, že terén ukrývá i nižší patro. Svědčí o tom okenní otvory nalezené až v úrovni dna odkryté sondy. Keramika nalezená v zásypu původního hradu dosvědčuje, že hrad zanikl na počátku 16. století. „Původní hrad se zámkem vůbec nekoresponduje, jednoduše ho zasypali a na jeho místě postavili novou stavbu v rámci módní renesanční vlny už v polovině 16. století,“ řekl Zimola.
Sonda v zahradě zámku odhalila kosterní pozůstatky uložené v anatomické poloze hlavou k západu. Zda jde o muže či ženy, na co zemřeli a v jakém věku, zkoumají antropologové. Závěry budou podle Zimoly známy na konci tohoto roku. Pietně uložené ostatky mohou svědčit o tom, že se v místě nacházel středověký hřbitov, který navazoval na dosud neznámou sakrální stavbu, uvedl Zimola.
Z bývalého pivovaru bude instalovaný depozitář
Kromě výzkumu historie měly archeologické sondy pomoci i s odhadem přesnějšího umístění novodobých inženýrských sítí. Jejich obnova, včetně elektroinstalace, bude součástí velké rekonstrukce zámku. Termín jejího dokončení je stanoven na 31. prosince 2022. Po rekonstrukci bude zámek otevřen celoročně. „Fandím tomu, ale nejsem zase tak velký optimista, abych věřil ve velký nárůst (počtu) turistů. Věřím, že velký nárůst bude hned, jak skončí přestavba. Ze zvědavosti se lidé přijedou podívat,“ řekl kastelán Norek.
Za čtyři roky vznikne z bývalého zámeckého pivovaru, který dnes slouží jako sklad, instalovaný depozitář. „Interaktivní prezentace mobiliárních předmětů v instalovaném depozitáři ponese název Poklady za oponou, řekl Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu, v jehož správě zámek v Telči je.
Z někdejší zámecké kuchyně bude zázemí pro návštěvníky. Dnes je kuchyně přístupná přes malý dvorek, pod kterým archeologové identifikovali gotický hrad, po rekonstrukci povede vstup přímo z vnitřního nádvoří.
Rozpočet rekonstrukce zámku přesáhne částku 211 milionů korun, příspěvek evropských fondů bude činit 85 procent. Stavební úpravy budou za asi 160 milionů, ostatní peníze jsou určené na restaurátorské práce.