Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Podívejte se, jak v zoo zachraňovali zvířata, některá ale uhynula

Vyklizen byl celý pavilon velkých kočkovitých šelem, velká zvířata musela být uspána a odnesena. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyklizen byl celý pavilon velkých kočkovitých šelem, velká zvířata musela být uspána a odnesena. | foto: Zoo Praha

PRAHA Závod s časem, tak by se dal ve stručnosti popsat pondělní den v pražské zoologické zahradě. Jak voda stoupala, stoupalo i napětí zaměstnanců zoo, kteří se snažili dostat všechna zvířata do bezpečí. To se však nakonec nepovedlo. O několik zvířat zahrada přišla.

"Nejdřív to vypadalo, že jsme všechna zvířata zachránili. Pak se ale ukázalo, že jsme přišli o králíky a dvě čejky. Nějaké úhyny ještě určitě očekáváme. Zatím ale nevíme, jak moc se stres na zvířatech podepsal," uvedl pro server Lidovky.cz ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Záchrana zvířat probíhala za dramatických okolností.

Záchrana zvířat probíhala za dramatických okolností.

Bobek také popsal, jak vypadá současná situace v zoologické zahradě. Voda je podle něj stále velmi vysoko, přesto se zdá, že aspoň trochu poklesla. Uvedl také, že v pondělí bylo při evakuaci zvířat zásadní, že zaměstnanci nemuseli převážet gorily. "To pro nás byl hlavní moment, hladina se zastavila včas," popsal s úlevou v hlase.

Podle předběžného odhadu by se škody v zoo mohly vyšplhat na 160 milionů korun.

Podle předběžného odhadu by se škody v zoo mohly vyšplhat na 160 milionů korun.

Gorily jsou v současné chvíli umístěné v protipovodňové věži. Několik ošetřovatelů k nim s potravou přijíždí ve člunu. Podrobnosti o přesunu goril do věže si přečtěte ZDE.

Pouze val nestačí

Ředitel se vyjádřil také k nedostatečné ochraně zahrady. Tu brání pouze val, výstavbu zábran město zamítlo. "Už se ukazuje, že protipovodňová ochrana Zoo Praha je naprostou nezbytností. Když se to stalo podruhé, už není možné to znovu připustit," vzkazuje městu Bobek.

Evakuace zvířat do horní části zahrady, která byla v ohrožení velkou vodou, začala v neděli kolem 14:00.

Evakuace zvířat do horní části zahrady, která byla v ohrožení velkou vodou, začala v neděli kolem 14:00.

Ošetřovatelé v úterý začali převážet zvířata do dalších zoologických zahrad v republice. Pro některá si dojela třeba Zoo Plzeň nebo Liberec. "Přemisťujeme ptáky, menší savce. Gorily přijdou na řadu příští týden. Půjdou do Dvora Králové," upřesnil Bobek.

Povodňový přírůstek

Vedení zahrady přesto může mít aspoň malou radost. V pondělí se narodilo mládě kotula, malé opičky z čeledi malpovitých. Dostalo příznačné jméno Plaváček.

Zoologická zahrada Praha je pod vodou.

Zoologická zahrada Praha je pod vodou.

Ředitel zoologické zahrady také serveru Lidovky.cz potvrdil, že některé areály budou již ve středu přístupné. "Rozhodli jsme se otevřít. Přístupná bude horní část. Jde ale o takový symbolický krok. O vyšší návštěvnost a podporu veřejnosti se budeme snažit až trochu později," vysvětlil záměr Bobek.

Podpora Zoo Praha

Zoologická zahrada zřídila vlastní povodňové konto, příspěvky mohou lidé posílat na účet 3070207/0100.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...