25. června 2009 15:39 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Podívejte se na nejbizarnější budovy světa

Basket. Budova ve tvaru nákupní tašky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Basket. Budova ve tvaru nákupní tašky. | foto: Reprofoto

Každá světová metropole se pyšní budovou neobvyklých tvarů. Mnohdy tyto stavby vyvolávají vášnivé diskuze. Podívejte se na fotografie těch nejbizarnějších architektonických kousků.

Basket (kabelka), Ohio, USA
Sedmipatrový dům ve tvaru velké kabelky je ústředím americké firmy Longaberger, která se specializuje na výrobu dámských kabelek. Každé z "držadel" má hmotnost 150 tun

Stavba s názvem The Toilet.

The Toilet (záchod), Suweon, Jižní Korea
Tato budova ve tvaru záchodové mísy slouží jako ústředí Světové toaletní asociace ( The World Toilet Association, www.worldtoilet.org). Návštěvníci si mohou tuto budovu prohlédnout za symbolické vstupné, které v přepočtu činí 1 dolar.

Budova připomínající robota.

The Robot (robot), Bangkok, Thajsko
Tato budova byla v thajském Bangkoku postavena v roce 1986 a má symbolizovat sílu bankovního sektoru, který stavbu financoval. 

Giant Shoe. Budova ve tvaru boty.

Giant Shoe (obří bota), Hellum, Pensylvánie, USA

Tento dům si nechal postavit majitel americké sítě obchodu s obuví pan Mahlon N. Haines již v roce 1948. V současnosti je využíváno jako muzeum historie firmy pana Hainese.

Anketa

Která z budov se vám líbí nejvíce?

Basket (nákupní taška) 264
The Toilet (záchod) 61
The Robot (robot) 33
Giant Shoe (obří bota) 32
iPod 75
Wotruba Church (kostel Wotruba) 96
Tančící dům 288Budova ve tvaru iPodu teprve vzniká.

iPod, Dubai, Spojené arabské emiráty
Tato budova ve tvaru celosvětově populárního hudebního přehrávače iPod se teprve staví. Budova bude mít 23 pater a její výstavba zkončí již příští rok (2010), náklady na stavbu číní celkově 800 mil. amerických dolarů.

152 asymetricky položených betonových kvádrů tvoří neobvyklý kostel.

Wotruba Church ( kostel Wotruba), Vídeň, Rakousko
Architekt Fritz Wotruba navrhl tento vídeňský kostel, který je postaven z celkem 152 asymetricky položených betonových kvádrů.
Tančící dům

Tančící dům, Praha, Česká republika

Architekti Vlado Milunic a Frank O. Gehry postavili tuto budovu v roce 1996. Stavba vzbudila vášnivé diskuze, mnohým Čechům se nelíbila. Dům vystupuje z Jiráskova náměstí a vyvolává dojem pohybu. Tvoří ho dva válce, díky nimž dostal přezdívku Ginger (skleněná věž) a Fred (masivní nárožní věž). Pražané mu však během stavby začali říkat Tančící dům a pod tímto názvem je nyní známý i ve světě.

S přispěním Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz