25. srpna 2009 10:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Podívejte se: novým hitem na internetu je sbírka milionu žiraf

Kresby na stránce OneMillionGiraffes.com. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kresby na stránce OneMillionGiraffes.com. | foto: Reprofoto

Začalo to jako výstřední sázka dvou přátel a skončilo jako malý internetový fenomén. Projekt Jeden milion žiraf přiměl už více než 130 tisíc lidí k tomu, aby vzali do ruky tužky, pastelky a štětce a poslali svoje kresby na stránku OneMillionGiraffes.com.

Nápad vyšel z rozhovoru čtyřiadvacetiletého webového designera Ola Hellanda s jeho kamarádem Jorgenem. "Jen jsme se trochu bavili o tom, jak úžasný je internet. Tvrdil jsem, že dnes už je možné všechno, že neexistují žádné limity. Řekl jsem, že dokážu nasbírat na internetu jeden milion čehokoli budu chtít.” citoval mladého Nora list The Daily Telegraph. "Jorgen se mnou odmítl souhlasit s tím, že určitě nedokážu nasbírat jeden milion žiraf,” vysvětloval Helland.

Žirafy si můžete prohlédnout ZDEO dva dny později jen tak ze zvědavosti vyrobil webovou stránku a vystavil odkazy na ni na svých profilech na Facebooku a Twitteru. Myslel, že získá deset až patnáct žiraf od svých přátel a tím celá věc skončí. Jenže se velice mýlil.

"Šel jsem na oběd a když jsem se vrátil, už tam bylo 60 žiraf. Na konci dne už jich bylo 134. Začal jsem přemýšlet, že jsem rozjel něco, nad čím jsem hned ztratil kontrolu, " líčil Helland. Podle pravidel webové stránky musí být všechny žirafy nakresleny ručně. Obrázky vytvořené pomocí počítačů nebo koupené v obchodech jsou hned odmítnuty.

Helland už má za dva měsíce na kontě 134227 žiraf a podle tempa, jakým přibývají je přesvědčený, že sázku, která má uzávěrku na konci příštího roku, vyhraje.

Je spokojený, že to co zprvu vypadalo spíše jako legrace, přerostlo v daleko významnější projekt. Míní, že lidé se kvůli jeho stránkám vracejí k tradičním rodinným aktivitám. "Strašně rád dostávám emaily od rodičů a prarodičů, ve kterých popisují, jak hodiny malují se svými dětmi.” A aby nezůstalo pouze u duchovní motivace, Hellad se rozhodl oslovit sponzory, aby za každý nový obrázek věnovali 1 libru Světovému fondu na ochranu přírody (WWF). Peníze by měly být použity použity na ochranu žiraf ve volné přírodě.