130 let
Cyklisté projíždějí po Páté avenue v New Yorku, kde 20. prosince vstoupili do stávky zaměstnanci ve veřejné dopravě.

Cyklisté projíždějí po Páté avenue v New Yorku, kde 20. prosince vstoupili do stávky zaměstnanci ve veřejné dopravě. | foto: ČTK

Cyklisté zamořují životní prostředí, myslí si americký poslanec

Magazín
  •   15:52
NEW YORK - Lidé jezdící na kole znečišťují životní prostředí, protože zvýšená fyzická zátěž vyvolává intenzivnější dýchání a tím i zamoření vzduchu oxidem uhličitým. K takovému závěru došel poslanec Sněmovny reprezentantů v americkém státě Washington. Jak řidiči automobilů, tak i cyklisté podle něj zatěžují životní prostředí, a proto by se měli rovnocennou měrou podílet na úhradě investic do infrastruktury.

Orcutt se sice za svůj "sporný" výrok omluvil, ale pozornosti amerických médií neušel. Jeho slova umístil na internet jistý Dale Carlson, který s poslancem vedl spor o komunálních poplatcích. Argumentoval tím, že jízda na kole je nejekologičtějším způsobem dopravy, a proto by ji měli zákonodárci podporovat, nikoli zatěžovat poplatky.

Zamoření vzduchu oxidem uhličitým
Poslanec Orcutt měl ale jiný názor. "Jestli se nepletu, cyklista má rychlejší srdeční tep a bohatší výdech. A protože oxid uhličitý je považován za zamořující skleníkový plyn, cyklista ve skutečnosti při jízdě znečišťuje ovzduší," napsal. Později se omluvil s tím, že objem vydechovaných škodlivin "nestojí za řeč".

ČTĚTE TAKÉ

Carlson původně odpověď považoval za žert, ale později se vyzbrojil fundovaným názorem odborníků. Ti připustili, že oxid uhličitý je v lidském dechu skutečně obsažen a že v sedle bicyklu ho člověk produkuje víc než za volantem automobilu.

"Je to ale přirozený produkt látkové výměny, zatímco zamoření vzduchu je důsledkem uměle vyvolaného spalování fosilních látek," napsal v posudku profesor Washingtonské univerzity Thomas Ackerman.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK