24. dubna 2018 6:14 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Podle britského kurátora Rodinova socha Myslitel spíše truchlí

Před jehož budovou sedí jedna z kopií Rodinova Myslitele, na kterou kdosi hodil... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před jehož budovou sedí jedna z kopií Rodinova Myslitele, na kterou kdosi hodil... | foto: Lidové noviny

LONDÝN Myslitel je jednou z nejznámějších soch francouzského sochaře Augusta Rodina. Ale neměla by se spíš jmenovat Truchlící? S touto teorií přišel Ian Jenkins, kurátor Britského muzea, který se při tom opírá o řeč těla a tradiční vyobrazení zármutku v antické kultuře, napsal list The Sunday Times.

Dva z odlitků Myslitele zapůjčené z pařížského Rodinova muzea budou vystaveny v Britském muzeu v rámci tříměsíční expozice Rodin a umění antického Řecka, jež bude otevřena od úterý 24. dubna.

Myslitel je často využíván coby zpodobnění filozofie. „Ale podívejte se pečlivě na jeho ruku a bradu,“ říká kurátor výstavy Jenkins. „Kdyby přemýšlel, opíral by se bradou o otevřenou dlaň. Ale u této sochy podpírají bradu hřbet ruky a prsty. A to je způsob, jakým se v antickém Řecku zobrazovalo truchlení.“ Rodina řecké sochy značně ovlivnily. Studoval je na umělecké škole a v letech 1881 až 1917 se na ně přijel nejméně patnáctkrát podívat do Britského muzea. V Londýně si prohlédl mimo jiné i parthénonské vlysy, byť do Řecka se nikdy nevypravil.

Myslitel (Le Penseur) zobrazuje nahou mužskou postavu v nadlidské velikosti. Existují zhruba tři desítky odlitků této sochy, ovšem ne všechny vznikly za Rodinova života či pod jeho dohledem.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.