Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mobily na tábory nepatří, míní rodiče. Denní hlášení od potomka chce jen čtvrtina z nich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Lidové noviny

Praha Letní tábor vnímá většina dospělých stále jako příležitost, aby si děti užily prázdniny bez moderních technologií, jako jsou mobilní telefony či tablety. Zákaz mobilů na táborech nevadí dvou třetinám z nich. V denním kontaktu chce být se svými dětmi zhruba čtvrtina rodičů. Většina pro své děti nevyžaduje ani dostupnou Wi-Fi síť.

Podle průzkumu společnosti T-Mobile, stačí zhruba 55 procentům rodičů, když dostanou zprávu od dětí, že na tábor dorazily v pořádku a následně je v případě nutnosti bude informovat vedoucí. Dvě třetiny dospělých si dovedou představit, že by během tábora nebyli s dětmi v kontaktu přes mobil. Alespoň jednou denně chce být v kontaktu s dítětem okolo 15 procent rodičů a přibližně deset procent chce se svým potomkem komunikovat i několikrát denně.

Kolem 60 procent matek a otců nepodporuje na táborech ani přístup k Wi-Fi síti. Volně dostupný internet na táboře přijde užitečný čtvrtině dotázaných.

Na tábory či jiné letní akce posílají své děti tři čtvrtiny respondentů. Zhruba dvě pětiny z nich přihlásily své děti na příměstský tábor, třetina na letní stanový tábor a čtvrtina na sportovní soustředění. Desetina dětí se zúčastní tábora zaměřeného například na výuku jazyků, jízdu na koních či jinou činnost a podobné množství pojede na skautský tábor. Na akci stráví většinou jeden až dva týdny.

Každé druhé dítě si na tábor mobil nebere

Podle loňského průzkumu České rady dětí a mládeže používají děti mobilní telefon na letních táborech nejčastěji právě kvůli rodičům. Zhruba polovina dětí tehdy uvedla, že si s sebou mobilní telefon na tábor nebere. V druhé polovině užívalo devět z deseti dětí ve věku mezi deseti a 12 lety telefon s cílem kontaktovat rodiče. Podobně se vyjádřily tři čtvrtiny starších dětí. Kolem 86 procent dětí používalo telefon na táborech jen ve vyhrazeném volném čase.

Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka mají rodiče někdy iluzorní představu, že dokážou na dálku posílit pohodu a bezpečí svého dítěte. Ve skutečnosti je to podle něj často opačně. „Tyto kontakty v návalu smutku vedou k tomu, že vystrašení rodiče vyráží zachraňovat své tesknící děti. Ty jsou přitom již druhý den šťastné a spokojené a na svůj večerní telefonát často zapomněly,“ řekl.

Průzkumu se zúčastnilo přibližně 500 lidí z celé České republiky.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!