„Letos nebude vstup možný vůbec. Pokud to půjde dobře, tak příští rok uvažujeme jen o omezeném provozu. To ale ještě uvidíme,“ řekl Tásler.
Důl se stal vyhledávanou turistickou atrakcí. Běžně se turisté do podzemí dostali jen o letních prázdninách, od jara do podzimu to bylo možné nepravidelně pouze po předchozí domluvě.
Jeskyňáři v příštích letech chtějí zpřístupnit další úseky podzemí. Česká speleologická společnost Albeřice má na projekt s rozpočtem okolo 20 milionů korun už stavební povolení, ale několik let se neúspěšně snaží získat peníze z EU. Albeřičtí speleologové jsou letos rozhodnuti s pracemi začít i bez dotace, protože podle nich hrozí zničení celého důlního díla. „Tak jako tak letos s pracemi musíme začít. S dotací by to šlo samozřejmě rychleji,“ uvedl Tásler
Hasiči vyjížděli k desítkám případů kvůli silnému větru, zastavil i lanovku na Sněžku![]() |
Podle něj hrozí, že pokud v dohledné době nebude otevřena zavalená štoly, bude spodní patro zaplaveno. „Celý důl by pak přestal větrat a návštěvnickou trasu bychom mohli zavřít natrvalo,“ dodal. Výsledkem má být propojení takzvaného mezipatra, kde je dnes vstup, se štolou Prokop na dně Obřího dolu.
Albeřičtí jeskyňáři, kteří štoly v podzemí Sněžky zkoumají od roku 1988, provádějí podzemím turisty od roku 2004. Chodby vznikaly od středověku, těžily se v nich například arzenové rudy, které se užívaly ve sklářství. Speleologové zatím v podzemí Sněžky objevili více než čtyři kilometry chodeb umístěných v několika patrec