Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nový trend: zkuste dánskou pohodu ‚hygge‘. Pro každého znamená něco trochu jiného

Magazín

  20:30
Zatímco většina současných trendů klade důraz na zdravý a aktivní životní styl, Dánové nyní okouzlili západní společnost svou tradicí „hygge“, která nabádá k požitku a odpočinku. Paradoxně to ale nebyli Skandinávci, kteří se o popularitu trendu zasloužili. Nová vášeň byla pečlivě namíchána v kuchyních britských vydavatelství.
Pohoda po dánsku (ilustrační foto)

Pohoda po dánsku (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nedá se doslovně přeložit ani výstižně popsat a špatně se vyslovuje. Přesto se dánský termín „hygge“ (čti hüge) společně se slovy, jako je brexit či trumpism, zařadil mezi nejfrekventovanější výrazy roku 2016, které každoročně vybírá portál Oxfordské univerzity Oxford Dictionaries. Že ještě nevíte, co se pod tímto slovem vlastně skrývá? Není divu. Do Česka totiž dorazilo teprve nedávno spolu s knihou britské autorky Louisy Thomsen Britsové Hygge: tajemství spokojeného života, která v češtině vyšla na počátku letošního roku. Zato ve Velké Británii a ve Spojených státech se už během loňského roku zrodila „hyggemanie“, jíž propadly desetitisíce lidí.

Důchodkyně pletou svetry pro drůbež na farmě u Bostonu

Jen na vysvětlenou: hygge je de facto dánský životní styl a obyvatelé severského království tvrdí, že jej nelze vyjádřit jedním či dvěma slovy. Musí se zkrátka prožít. A navíc pro každého může znamenat něco trochu jiného. To ostatně dokládá pohled na sociální sítě, kde je hashtagem #hygge označen nespočet obrázků plápolajících svíček (podle průzkumu dánského Institutu pro výzkum štěstí si na 85 procent Dánů hygge asociuje s útulným tlumeným světlem), pestrobarevných pletených ponožek, hrníčků s nadýchanou mléčnou pěnou s kávovým srdíčkem a skleniček s nejrůznějšími druhy alkoholu. Hygge ale může být třeba i konzumace hot dogu s přetékající hořčicí nebo krabička prezervativů na ustlané posteli.

„Když se natáhneme s přítelkyní na pohovku a každý si tiše čte svou knihu, to je pro mě velice ,hyggeligt’ moment,“ říká Lasse Kristoffersen z dánského města Aarhus. „Vybavím si tmavé zimní večery s přáteli u krbu s lahvovým pivem a pohodovou hudbou,“ vzpomíná na „hygge“ časy během studií v Dánsku studentka žurnalistiky Karin Slunečková. Pokud by se přece jen měl najít český ekvivalent, nejlépe by hygge asi vystihlo slovo „pohodička“, v níž je obsažena útulnost, laskavost a klid.

Poptávka po pohodě

Hygge má v dánské kultuře své pevné místo už velmi dlouho. Písemné zmínky pocházejí z 19. století, nejspíš však bude ještě starší. Nejúčinnější lék na zimní nachlazení je horký čaj a hygge. Na otázku, jak to šlo, Dánové často odpovídají „det var hyggeligt“ neboli že to bylo fajn, či se loučí slovy „hyg dig“ - měj se (dobře). Jenže jediné, co dělá hygge v Dánsku tak unikátní, je vlastně jen to, že pro chvíle pohody mají svůj speciální termín.

„Nevidím na tom nic zvláštního. Lidé po celém světě dělají podobné věci, aby zažili příjemný čas s rodinou nebo přáteli,“ zamýšlí se nad fenoménem psycholog Marek Blatný. Zatímco Dán nebo Čech si udělá hygge, když v mrazivém zimním dnu zaleze do tepla a zahřeje se doma na gauči horkým nápojem, Ital či Španěl zažívá své hygge při posezení na terase s výhledem na moře se skleničkou vína.

Francouz stráví týden uvnitř obřího kamene, poté hodlá vysedět tucet vajec

Jak se tedy něčemu tak běžnému a přirozenému najednou podařilo dobýt svět? Odpověď je docela překvapivá. Hyggemanii totiž nevytvořili ani tak v Dánsku, kde si příjemné chvíle užívají den co den zcela v tichosti už léta, ale spíše ve Velké Británii a v USA. Jen loni vyšlo o hygge v Británii šest různých publikací, nemluvě o nespočtu článků na internetu av lifestylových magazínech. Nyní internetové knihkupectví Amazon nabízí na 60 titulů o hygge v mnoha jazycích a dalších 25 knih má vyjít v dohledné době.

Jak se vaří trend

List The Guardian uvádí, že prvně se Británie dozvěděla o dánském stylu z článku na webu BBC v říjnu 2015. Text pojednává o jednom učiteli, který vykládá studentům v rámci jazykového kurzu dánštiny ve škole v Londýně o tom, jak dosáhnout hygge. V záplavě ponurých textů o terorismu, válce v Sýrii či o vážných nemocech měl článek úspěch, získal obrovský počet příznivých hodnocení. Jak už to bývá, inspirovala se jím další média jako Express, The Independent on Sunday či Telegraph. Do konce roku 2015 podle The Guardian vyšlo v Británii o hygge 40 textů v největších médiích a lavina se valila dál (za rok 2016 toto číslo činilo na 200). Vydavatelé uviděli příležitost, jak vydělat, a první dvě knihy byly na světě. Doba jim nahrála: v čase obav z budoucnosti má životní styl nabádající k útěku před starostmi světa ,,venku“ do klidu a pohody „dovnitř“ téměř jistou šanci na úspěch.

Hygge s sebou ale nese ještě jedno kouzlo. Trendy se dnes střídají jeden za druhým. Tu je „in“ syrová raw strava, tu zase paleo dieta a návrat k tradicím našich předků a další způsob života či stravování už příliš nepřekvapí. S hygge je to jiné. Ať už nejnovější trend hlásá cokoli, ve většině případů klade důraz na výživu a dostatek pohybu. „Zdravý a aktivní styl se stává morální normou,“ říká socioložka Dana Hamplová. „Dát si kus bůčku přestává být otázkou chuti, ale je porušením morálního principu, a lidé mají pocit, že se něčím provinili,“ vysvětluje Hamplová vnímání dnešní společnosti.

Málokdo by se asi okolí pochlubil nebo na sociálních sítích sdílel fotografie z víkendu, který strávil zalezlý doma na pohovce s pizzou a lahváčem. S příchodem hygge, jehož motto v podstatě zní „dej si pauzu“ a odpočinek i chutné jídlo je jeho nedílnou součástí, se však stává společensky přijatelné hodit na chvíli nohy nahoru a trochu si zahřešit. Ostatně právě tak si mnoho Britů novinku vysvětluje. Žijí podle hygge, když se natáhnou ve vytahaných teplákách a s hromadou bramborových lupínků a pivem k televizi.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!