Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pokud se slavný americký svišť Phil nemýlí, přijde jaro brzy

Magazín

  16:16
PUNXSUTAWNEY - Phil, který je nejslavnějším svištěm Ameriky, se v sobotu vynořil ze své nory před objektivy televizních kamer, aby předložil svou tradiční verzi pranostiky - a podle ní se jaro blíží.

Nejslavnější svišť Ameriky: Phil foto: ČTK

Podstatné pro předpověď je, zda Phil spatří v tento den svůj stín nebo ne. Když ano, dá se čekat, že se zima ještě šest týdnů vlády nevzdá. Pokud ne, jaro je blízko. Nakonec ale může být všechno jinak. Svišťovy předpovědi totiž mají jen asi čtyřicetiprocentní úspěšnost, byť to členové Svištího klubu, podle nichž je Phil neomylný, neradi slyší.

Filmová hvězda

Tradice sviští předpovědi jara trvá už více než sto let a stejně jako každoročně i letos se na ni sjely tisíce lidí nejen z USA, ale i z Austrálie či Ruska. Na filmovém plátně se svišť Phil proslavil díky komedii Na Hromnice o den více, v níž v roce 1993 hrál v hlavní roli Bill Murray.

Na sviští předpověď se přijely podívat tisíce lidí.

Ačkoli příchod jara v USA věští i jiní svišti, slavnost pořádaná v Punxsutawney s Philem je stále největší a nejpopulárnější. A pro ty, kdo se do tohoto pensylvánského horského městečka se 6500 obyvateli nemohou vydat osobně, je k dispozici internetová stránka s aktuálními svištími informacemi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!