2. února 2013 16:16 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pokud se slavný americký svišť Phil nemýlí, přijde jaro brzy

Nejslavnější svišť Ameriky: Phil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nejslavnější svišť Ameriky: Phil | foto: ČTK

PUNXSUTAWNEY Phil, který je nejslavnějším svištěm Ameriky, se v sobotu vynořil ze své nory před objektivy televizních kamer, aby předložil svou tradiční verzi pranostiky - a podle ní se jaro blíží.

Podstatné pro předpověď je, zda Phil spatří v tento den svůj stín nebo ne. Když ano, dá se čekat, že se zima ještě šest týdnů vlády nevzdá. Pokud ne, jaro je blízko. Nakonec ale může být všechno jinak. Svišťovy předpovědi totiž mají jen asi čtyřicetiprocentní úspěšnost, byť to členové Svištího klubu, podle nichž je Phil neomylný, neradi slyší.

Filmová hvězda

Tradice sviští předpovědi jara trvá už více než sto let a stejně jako každoročně i letos se na ni sjely tisíce lidí nejen z USA, ale i z Austrálie či Ruska. Na filmovém plátně se svišť Phil proslavil díky komedii Na Hromnice o den více, v níž v roce 1993 hrál v hlavní roli Bill Murray.

Na sviští předpověď se přijely podívat tisíce lidí.

Na sviští předpověď se přijely podívat tisíce lidí.

Ačkoli příchod jara v USA věští i jiní svišti, slavnost pořádaná v Punxsutawney s Philem je stále největší a nejpopulárnější. A pro ty, kdo se do tohoto pensylvánského horského městečka se 6500 obyvateli nemohou vydat osobně, je k dispozici internetová stránka s aktuálními svištími informacemi.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!