Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poláci kupují méně kondomů, i kvůli krizi

Magazín

  12:00
VARŠAVA - Prodej kondomů v Polsku se meziročně propadl o deset procent. . To, že si zákazníci koupili méně prezervativů než v předešlém období, se podle listu Puls Biznesu stalo vůbec poprvé. Odborníci tvrdí, že za tento propad mohou demografické změny v polské společnosti i krize.

Prezervativy foto: Shutterstock

Poláci si také koupili o 3,2 procenta méně balení hormonální antikoncepce. Jeden z nejznámějších polských sexuologů Zbigniew Izdebski tvrdí, že kondomy si nejčastěji kupují mladí lidé. "Je jich stále méně, což pravděpodobně pocítili také výrobci," říká. Připomněl, že v posledních letech se v Polsku nekonala žádná velká kampaň upozorňující na AIDS a na prevenci této nemoci. Mladí lidé prý kondomy nepoužívají, protože zapomínají na riziko, jaké s sebou nese nechráněný pohlavní styk.

Sexuoložka Aleksandra Jodková tvrdí, že za poklesem prodeje antikoncepce může být nejistota, která na Poláky padla v souvislosti s krizí. Jsou prý vystresovaní. "Mohou reagovat dvěma způsoby: buď hledají činnosti, které jim přinášejí potěšení, nebo se jim vyhýbají. Vypadá to, že si Poláci vybrali druhou možnost," řekla dnes agentuře AFP.

Zástupci firem vyrábějících kondomy věří, že se současný trend neudrží. Říkají, že na to, aby se podařilo vysvětlit příčiny současného nečekaného propadu prodeje pánských ochran, je třeba počkat na další výzkum trhu.

Autor:
Témata: kondom, krize, Polsko, AFP

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat