Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Poláci založili muzeum chleba, z úcty

Chléb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chléb | foto: shutterstock.com

RADZIÓNKOW Bochník chleba a špetka soli nesmějí chybět ani dnes na žádném polském stole. Průměrný Polák ho sní okolo 100 kilogramů ročně, což je nejvíce v Evropě. Z úcty ke chlebu vzniklo v městečku Radzionków na jihu Polska jeho muzeum, kde je možné vidět nejen unikátní pece, historické poukázky na chleba a dotknout se třeba speciální skleněné mucholapky, ale také si upéci pletýnku nebo housku.

Muzeum chleba založil před devíti lety Piotr Mankiewicz. "Nebyl jsem pekařem, podílel jsem se na budově těch největších polských socialistických hutí. V 80. letech byl všude slogan: ´Vezměte osud do svých rukou´, a tak jsem začal vozit mouku pekařům," popsal ČTK začátky své cesty ke chlebu. Od mouky nebylo daleko k pekařským strojům, které Mankiewicz začal prodávat.

"Firma dobře prosperovala a já jsem chtěl po sobě něco zanechat, a tak vzniklo muzeum chleba," přiblížil jeho majitel. V několika místnostech jsou stovky exponátů, kterých se návštěvníci mohou dotknout. Jsou mezi nimi například chlebové žetony a bony z let 1914 až 1942, které nahrazovaly peníze, zařízení na plnění koblih marmeládou, dřevěná lednička z 19.století nebo váha na vajíčka.

Návštěvníci si mohou uplést housku
Mezi dokumenty je smlouva z roku 1790 sepsaná mezi pekaři a židovskými kupci či fotografie z roku 1916 ze severopolského Augustowa, na níž 16.000 vojenských zajatců čeká ve frontě na chleba.

Výrobní proces návštěvníci sledují naživo a sami se ho účastní. Pletení housek patří zvláště u dětí k největším atrakcím muzea. "S pekařstvím se v Polsku pojí legenda. Boleslav Chrabrý jel na setkání s římským císařem, když najednou ucítil neobvyklou vůni. Hospodář, z jehož domu se linula, nabídl královi chleba a ten na památku události nazval místo Piekarami (lokalita, kde jsou pekaři)," vyprávěl Mankiewicz. Duch chleba prý od té doby pomáhá slezským pekařům.

Za komunismu podle Mankewicze úcta k pečivu zmizela. "V obchodech nebylo nic kromě chleba, který byl levný. A čeho je hodně, toho si lidé neváží, já mu chci úctu vrátit," zdůraznil. Vyhazovat by se podle něj neměl ani ten tvrdý, který lze využít například k výrobě chlebové limonády.

Czerstwy chleb=starý chléb
Zřejmě nejslavnější chleba se v Polsku pekl ve vsi Pradnik u Krakova, jsou o něm záznamy i ve starých kronikách. Měl průměr 762 centimetrů, tloušťku 24 centimetrů a vážil 15 kilogramů. Rekordně těžký chléb, zapsaný v Guinnessově knize rekordů, pochází také z Polska. V roce 2001 ho upeklo deset lidí, vážil 1168,8 kilogramu.

Ten nejlepší je ale podle Mankiewicze k dostání ve Slezsku. "Pekárny z příhraničí ho vozí do Česka, takže není problém ho koupit i na druhé straně hranice," upozornil. "Pokud si ho Češi budou kupovat v Polsku, ať jen nežádají čerstvý chléb, to by si moc nepochutnali," dodal s úsměvem.Czerstwy chleb totiž v překladu znamená starý chléb.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!